Počúvli Roberta Fica a nafotili NIČ na východe
Trojica východniarov zaujímavo reagovala na výrok Roberta Fica, že samotná myšlienka, aby mafia mohla mať záujem o východné Slovensko, je absurdná, pretože tam „NIČ nie je“. (Ex)premiérovo tvrdenie sa rozhodli overiť v praxi.
Boris Kriško, Filip Gaál a Johana Krišáková sú partiou kamarátov, ktorí na kartón veľkými písmenami napísali NIČ, sadli do auta a za jeden večer obehli Košice a Trebišov. Čuduj sa svete, všade, kam prišli, naozaj našli NIČ. „Za týmto nápadom však nestojíme my, ale náš kamarát Ivan, ktorý, paradoxne, pochádza zo západu Slovenska, z Trenčína. Mne sa táto myšlienka okamžite zapáčila,“ hovorí Boris.
[ad][/ad]Motivácia pre východniarov
Preto tieto dve mestá sa rozhodli z jednoduchých dôvodov. Boris a Filip sú Košičania a Johana zas Trebišovčanka. „Chceli by sme však motivovať aj ostatných ľudí, aby sfotili vo svojich mestách zaujímavé NIČ a boli hrdí na to, odkiaľ pochádzajú. Nechceme, aby sa na náš kraj hľadelo ako na čiernu dieru Slovenska.“
Boris vraví, že sa počas fotenia stretli len s pozitívnymi reakciami. „Keď sme na sídlisku Podhradová fotili druhé najväčšie nič na Slovensku, teda výhľad na celé Košice, pristavilo sa pri nás auto. Z neho vystúpil jeden vysmiaty pán a povedal, že sa práve stretol s Mariánom Čekovským, s ktorým sa bavil, že na východe už ani to NIČ nie je,“ hovorí s úsmevom.
Západ problémy východu nevyrieši
Aké mali kritériá pri výbere zaujímavých miest? Žiadne. Jednoducho sa vždy zastavili pri tom, čo by podľa nich stálo za zmienku. Odfotili tak NIČ svätej Alžbety, KulturNIČ, NIČ v Mestskom parku, košickú železničnú stanicu, ktorá v porovnaní s bratislavskou nestojí za NIČ, či TUKENIČ, teda Technickú univerzitu v Košiciach, ktorá je jedna z najlepších univerzít na Slovensku.
Všetci traja sa angažujú aj v hnutí Progresívne Slovensko. Myslia si, že problémy východu si dokážu vyriešiť len samotní Východniari. „Každý uteká na západ za príležitosťami namiesto toho, aby si ich vytvoril tu. Vieme, že je potrebná aj spolupráca medzi východom a západom, no nemôžeme sa spoliehať na to, že z Bratislavy od stola niekto vyrieši výzvy, ktoré trápia východ, keď ich nežije ako každodennú realitu,“ dodáva Boris.
Informáciu o mladých východniaroch, ktorí sa rozhodli vyfotografovať NIČ, sme v pondelok zverejnili na Facebooku KOŠICE:DNES. Podľa diskutérov tých NIČ tu máme viac ako dosť.
Holy Roly: MS v hokeji budú v Nič a v Bratislave.
Vladimír Stanko Sr.: Pre niektorých z nás je „nič“ tento pán…
Bianka Shymanska: Tiež by sme mohli povedať, že autor výroku: „Na východe nič nie je” je NIKTO a volať ho môžeme Niktoš.
Janette Frankovičová: FICO: „Aká stanica? Ja NIČ nevidím.“
Monika Lengyel Machová: StaNIČná… konkrétne železNIČná.
Marek Kvašňák: V komunálnych voľbách Ficovi ukážme NIČ!!!
Vojtech Jobbagy: Skutočne tu nie je nič….
Miška Dlabajová: Keď tu nie je nič, načo platíme dane a iné zbytočnosti??
Viera Džavoronková: Aké krásne nič chlapci vytvorili, no nádhera.
Viktória Hanes Barger: Moja rodná ničota.
Scarlett Borovská Mervová: Celý Ficko je veľké NIČ.
Zlatica Machajová: Ale on to myslel inak, nič ste nepochopili.
Robo Silver: Nič sem nelieta.
Dáša Baranová: Nech odfotia aj Ficnič.
Erich Vodicko: Prečo to Slovensko nevymažú z mapy, veď to je len jedna veľká čierna diera.
foto: bk, fg, jk
video: tv košice:dnes
Čítajte aj:
- Chodia po východe Slovenska a fotia NIČ
- Umelci tlmočia pocit solidarity, smútku, hnevu, túžby…
- V Tabačke debatovali novinári na aktuálne témy
- Vložil som do toho celú svoju dušu
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.