Podľa novej štúdie vyzerajú ľudia s rúškom atraktívnejšie

K tomuto objavu dospeli výskumníci z Cardiffskej univerzity v Spojenom kráľovstve. Rúško či respirátor tak nemajú len prvotné využitie ochrany, najnovšie môžu prispieť aj k atraktívnosti človeka.
Samotní výskumníci boli z objavu prekvapení. Zistili totiž, že muži aj ženy boli označovaní za atraktívnejších, keď mali zakrytú spodnú časť tváre. Navyše ľudia v tomto prípade nedbali na módu či ladenie s oblečením. Za najviac príťažlivé totiž bolo označené obyčajné chirurgické rúško.
Doktor Michael Lewis zo spomínanej univerzity navyše uviedol, že vo výskume konanom pred pandémiou, boli výsledky presne opačné. Ľudia vtedy považovali rúška či iné zakrývanie tváre za niečo, čo znižuje príťažlivosť. Dôvodom bolo to, že boli ľudia zvyknutí spájať si rúška s chorobou. “Chceli sme zistiť, či sa to počas pandémie zmenilo, keďže zakrývanie tváre sa stalo samozrejmosťou a zistiť tak, či má rúško nejaký efekt,” uviedol Lewis.
Prvá časť výskumu sa uskutočnila vo februári 2021 – v čase, kedy už bolo britské obyvateľstvo na nosenie rúška zvyknuté. Štyridsaťtri žien bolo požiadaných, aby na základe fotografií ohodnotili atraktívnosť 40 mužov na stupnici od 1 do 10. Muži na fotkách mali na sebe obyčajné látkové rúška, modré chirurgické rúška alebo pred sebou držali čiernu knihu, ktorá im zakrývala časť tváre. Na fotografiách boli tiež muži bez akéhokoľvek prekrytia tváre. Najviac bodov získali práve muži v chirurgických rúškach.

Pandémia podľa Lewisa zmenila naše vnímanie rúšok. Prekrytie tváre sa už automaticky nespája s chorobou, a tak nemáme pocit, že sa musíme od tohto človeka držať ďalej.
Prečo sú ľudia s rúškom vnímaní atraktívnejšie, si Lewis vysvetľuje tak, že človek pri pohľade na nich upriamuje pozornosť na ich oči. Ďalšie štúdie navyše ukázali, že je jedno, aká časť tváre je zakrytá. Keď ľuďom zakryli ľavú či pravú polovicu tváre, automaticky boli označovaní za krajších. Lewis to zdôvodnil tým, že si mozog automaticky domyslí zvyšok tváre, a tým pádom si človeka prikrášľuje.
Zdroj: (The Guardian, DK)
Odporúčané články

Dnešná Popolcová streda (5. marca) je začiatkom Veľkého pôstu, ktorý trvá 40 dní a končí sa Veľkou nocou. Pôst má pre kresťanov hlboký duchovný význam, keďže symbolizuje pokánie, sebadisciplínu a prípravu na zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Napriek tomu mnohí nevedia, ako sa správne postiť a čo všetko toto obdobie zahŕňa.

Šúľance s makom patria medzi klasické domáce dezerty, ktoré si získali obľubu v slovenskej kuchyni. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to – nadýchané zemiakové cesto, lahodná maková posýpka a voňavé maslo vytvárajú dokonalú kombináciu chutí.

Slovenské modelky zaznamenali výrazný úspech na prestížnej svetovej modelingovej súťaži Miss Supertalent of the World & Fashion Week, ktorá sa konala v Južnej Kórei od 19. do 28. februára 2025. Absolútnou víťazkou sa stala Barbora Šuňavská, rodáčka z Levoče a študentka operného spevu na VŠMU v Bratislave.