Pohľad, na ktorý nezabudnete. Postará sa o to genetika

Unikátny rôznofarebný pohľad má na svedomí heterochrómia. Človek môže mať jedno oko inej farby ako druhé, a to kvôli genetike, ale niekedy aj následkom zranenia alebo choroby očí. V článku sa dočítate, čo heterochrómiu spôsobuje, zaujímavé fakty o očiach, o ktorých ste zatiaľ nepočuli, ale aj to, ktoré celebrity sa narodili s rôznofarebnými očami.
Spojenie gréckych slov heteros a chroma označuje rozdielne farby dúhoviek v očiach. Heterochrómia však podľa stránky sosovky-kontaktne.sk môže znamenať aj rôznu farbu vlasov či kože. Touto vadou trpia iba 2% populácie a najviac nevšednou je práve forma, keď je farba jedného oka úplne odlišná od druhého.
Heterochrómiou netrpia iba ľudia ale rovnako aj zvieratá. Tiež je pre nich typické, že sa s rôznymi očami proste narodia. Ak sa im oko zmení v priebehu dospelého života, stránka pets.net odporúča návštevu veterinára. Niekedy zmena farby oka môže viesť dokonca až k oslepnutiu, preto je správne riešiť ju. Napríklad u mačiek je možné pozorovať skutočnú farbu očí až od 4 mesiacov.
Zaujímavosti o očiach
- Najbežnejšou farbou očí je hnedá. Avšak pravdou je, že reálna farba je modrá, no zakrytá hnedým pigmentom.
- Oči zostávajú rovnako veľké od narodenia.
- Dúhovka oka má 256 jedinečných znakov. Odtlačok prsta ich má iba 40.
- Každé dieťa je pri narodení farboslepé.
- Keď sa pozriete na niekoho koho milujete, zrenička vášho oka sa rozšíri až o 45%.
>>> Tieto celebrity sa narodili s heterochrómiou. FOTO nájdete v GALÉRII. <<<






Zdroj: cougarhealth.wsu.edu
(VT)
Galéria
Odporúčané články

Pred blížiacimi sa festivalmi sa opakovane na inzertných portáloch a sociálnych sieťach objavujú falošní predajcovia a podvodníci, ktorí ponúkajú vstupenky často za výrazne nižšiu cenu. NBÚ preto upozorňuje verejnosť, aby bola obozretná pri nákupe lístkov mimo oficiálnych predajných kanálov.

Čím viac času trávime na sociálnych sieťach, tým častejšie prežívame úzkosť, keď ich nemáme k dispozícii. Skúsenosť s týmto pocitom má viac ako polovica populácie Slovenska. Úzkosť bez prístupu na sociálne siete častejšie pociťujú najmä tí, ktorí sa zvyknú porovnávať s inými používateľmi na základe obsahu, ktorý sledujú.
