Prekvapenie na Moyzesovej
Minulý týždeň sme sa zatúlali do histórie parku na Moyzesovej. Ulicu s pásom zelene dlhú takmer kilometer naprojektovali podľa vzoru budapeštianskych bulvárov. Súčasnú tvár dostal park v roku 2013, keď Košice boli európskym hlavným mestom kultúry.
Dnešnú potulku venujeme zaujímavostiam, ktoré ste si možno nevšimli.
Topánkovník vojenský
Idete po parku, pozriete sa do korún stromov a neveríte vlastným očiam. Na prvý pohľad tento strom vyzerá ako normálna lipa malolistá obyčajná (Tilia cordata). Lenže – omyl. Je to topánkovník vojenský (Calcerus militaris).
Páry poltopánok, ktoré tam visia z konárov, svoj príbeh nerozpovedia. Na to treba zohnať pamätníka, ktorý si spomenie, že „vojna“ (či neskrátene vojenská prezenčná služba) za socializmu trvala dva roky, po ňom rok a potom ešte kratšie. Tak či onak, mladým chalanom sa zdalo, že je to večnosť. No prežili odvody, nástupy, niektorí i šikanovanie. A v poslednú noc v kasárňach mohli si vyhodiť z kopýtka, či vlastne z okna. Veď kto by chodil v civile obutý do vojenskej vychádzkovej obuvi?
Topánky na strome sa zachránili pred pádom na dlažbu i zabudnutím v odpade. Vďaka šnúrkam sa držali na konári a je im tam dobre. Tipujem, že Československá ľudová armáda a následne Armáda Slovenskej republiky šnúrky, ktoré odolávajú času, prebrala zo sovietskeho kozmického programu.
Kľúčová socha
Umelecké dielo hneď vedľa starej športovej haly, (predtým jazdiarne) je naozaj zložené z kľúčov. Český sochár Jiří David (1956) ich zozbieral prostredníctvom kampane istého mobilného operátora vyše 85-tisíc! Ide o najväčšiu zbierku kľúčov na svete. Tie majú hmotnosť sedem ton, podstavec sochy váži o tonu viac.
Každodennosti socíku
O čom je táto socha, pripomínajú jej veľké štylizované písmená, ktoré tvoria slovo REVOLUCE. Ich dizajn je prebratý z každodenností socializmu v Československu. „R“ má tvar začiatočného písmena denníka Rudé právo, čo boli noviny Ústredného výboru Komunistickej strany Československa. „E“ je font vzatý zo socialistického balenia toaletného papiera, „V“ z názvu Vata. „O“ je z obalu žuvačky Pedro, „L“ z reklamy pána Vajíčka, „U“ z písmena tuzexového bonu, „C“ z loga cestovnej kancelárie a „E“ z komunistickej straníckej legitimácie.
Aj sprejeri majú dovolenku
Kto chodí po meste s otvorenými očami, vie že zvláštnou kapitolou košického grafiti sú svojrázne výroky košického sprejera či writera, ktorý sa podpisuje ako Santiago, prípadne len nakreslí parníček.
Mnohé z jeho výkvetov sú nezabudnuteľné (i potom, čo boli zatreté): Z mesiaca lásky máme mesiac alergií. A pod tým: Máme tu jún (mesiac prasknutých strún?). Na Národnej triede, vlastne už na sídlisku Mier, je tento: NIE JE NIKDE, LEN V SLOVNÍKU… A TU. „MIER“. A takýmto nápisom okomentoval (inak) prázdnu stenu: AJ SPREJERI MAJÚ DOVOLENKU.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.