Rozrezávanie jablka či hádzanie topánky za hlavu. Dodržiavate tieto vianočné zvyky?
K tradičným Vianociam na Slovensku neodmysliteľne patria milé zvyky a tradície. Slováci dodržiavajú hneď niekoľko z nich. Niektorí si na tom potrpia a iní ich zo svojho Štedrého dňa pomaly vynechávajú. Pôst, šťastie, zdravie ale aj bohatstvo patria medzi zaužívané vianočné tradície. Ktoré dodržiavate vy?
Dodržiavanie pôstu
„Keď vydržíš celý deň nepapať, uvidíš zlaté prasiatko,“ vianočná tradícia, ktorá patrí k Slovákom od nepamäti. Dodržiavanie pôstu na Štedrý deň patrilo, u niekoho stále patrí, medzi najdôležitejšie tradície. Prvým jedlom dňa by tak mala byť až štedrovečerná večera.
Privolávanie bohatstva a hojnosti
Slovenskou tradíciou je aj privolávanie bohatstva a to hneď niekoľkými spôsobmi. Šupina z kapra sa dáva pod obrus, aby sa zabezpečilo dostatočné množstvo bohatstva pre celú rodinu. Niektorí si šupinu dávajú aj do peňaženky a nosia ju tam po celý rok. Peniaze by sa v nej mali rozmnožiť. Finančná stabilita sa na Vianoce privoláva aj umývaním rúk s mincami. Pravidlom bolo, že ako prvý si ruky umýva najstarší člen rodiny.
Starý známy zvyk pozostáva z hádzania orechov do rohov izby. Touto tradíciou sa privoláva hojnosť po celý rok.
Zdravie na prvom mieste
Zdravie patrí na prvú priečku, a preto Slováci na Vianoce nezanedbávajú ani to. K prvému zvyku neodmysliteľne patrí cesnak. Cesnak je položený na stole alebo sa jedáva s medom či si oblátkou.
Pre niektorých je aj rozrezávanie jablka na polovicu tradíciou, ktorá sa spája so zdravím. Ak je po rozkrojení v strede jablka hviezda, pre rodinu to znamená zdravie a šťastie po celý rok. Tvar kríža v strede jablka však mohol znamenať chorobu alebo smrť v rodine.
Od stola ani na krok
Keď sa celá rodina usadí k štedrovečernému stolu, nasleduje tradičné jedlo, ktoré je prispôsobené každému kútu Slovenska. Dôležitým pravidlom je neodbiehať od stola. Jedlo musí byť na stole vždy pripravené, inak vás môže postretnúť nešťastie.
A mnoho ďalších…
Slovensko má naozaj množstvo tradícií. Medzi ďalšie patrí napríklad hádzanie topánky za hlavu. Dievča, ktoré hodí topánku tak, že sa špička otočí k dverám, sa vraj do roka vydá.
Na stôl sa tiež zvykne dávať tanier navyše. Tento tanier patrí väčšinou zosnulému členovi rodiny.
Medzi zvyky, ktoré spravidla robili dievčatá, patrí aj počúvanie odkiaľ zabreše pes. Podľa toho, z ktorej strany pes zabrechal, malo mať dievča ženícha.
(VT)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.