Sci-fi Košičan
Živým dôkazom, že umenie, a najmä to moderné, môže mať rôzne formy, je mladý Košičan Matej Papik. Ešte počas svojho štúdia na vysokej škole si dal voperovať do ruky čip pre zviera, ktorým obhájil zadanie semestrálnej práce. Na jednej strane vtipná historka ešte z vysokoškolských čias, na druhej príklad uplatnenia nových médií ako formy technologického pokroku, ktoré nám môžu pomáhať.
Čo ste študovali?
Odbor nové médiá na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach u profesorky Anny Tretter. Nové médiá sa vo všeobecnosti zaoberajú súčasným umením, medzi ktoré patria performance, experimentálna fotografia alebo interaktívne inštalácie, ktoré ľudia môžu poznať napríklad aj z Bielej noci. Dá sa povedať, že všetko nové, čo sa deje v umení, sú nové médiá.
Čo to bol za nápad nechať si vložiť čip do tela?
Bolo to v rámci semestrálnej práce v druhom ročníku. Na hlavnom predmete sme dostali zadanie, na ktoré si nespomeniem, pretože je to už skoro desať rokov dozadu. Väčšinou som inklinoval k politickým témam a aktuálnemu dianiu v spoločnosti. V tom čase som sa dočítal, že niekto v európskom parlamente dal návrh aby každý občan EÚ bol začipovaný.
Dá sa to brať ako určitá forma osobného protestu…
Samozrejme. Nepáčilo sa mi to – veď každý človek by bol pod neustálou kontrolou byrokratov! Hľadal som spôsob ako vyjadriť svoj nesúhlas. V tom čase si priateľka dala začipovať psa, tak som si povedal, že sa dám aj ja. Možnosti na získanie čipu neboli prakticky žiadne, a tak som prišiel na veterinárnu kliniku. Vtedajší majiteľ si myslel, že som študent veteriny a robím prácu o čipovaní zvierat. Normálne som dostal domáce úlohy, ktoré som musel vypracovať, no ja som chcel len získať čip. Nakoniec sme sa skamarátili a predal mi ho za 150 korún(smiech)…
Ako ste si ho vložil?
Oslovil som kamarátku tatérku Katku, ktorá študovala veterinu a mala zhodou náhod na druhý deň z toho skúšku. Najprv si o mne myslela, že som blázon, no nakoniec sa potešila keď si to mohla na mne precvičiť. Odporučila mi miesto medzi palcom a ukazovákom. Čip sa nachádza v aplikátore a vpichne sa pod kožu veľkou ihlou. Na hmat je to ako zrnko ryže. Tri dni ma to neskutočne bolelo. Jeden kamarát tomu nechcel veriť tak ma udrel po ruke. Myslel som si, že odpadnem od bolesti, mal som ruku opuchnutú ruku ako boxer.
Ako prebiehala vaša obhajoba práce?
Samozrejme, všetci sa dozvedeli, že Papik si nechal pichnúť čip do ruky, takže na mojej obhajobe bola polovica školy. V tej som odkazoval aj na evanjelium podľa Jána o apokalypse, kde sa uvádza, že koniec sveta nastane vtedy ak človek bude mať znamenie diabla na čele alebo na pravej ruke. Z toho som nabral aj tú asociáciu, že svetoví politici nás chcú dať do polohy akoby oviec, ktoré by boli kontrolované.
Ako funguje, môžem vás prostredníctvom neho nájsť?
Nie, je pasívny. Je tam len indukčná cievka okolo magnetu, na ktorom je pripevnený vysielač a môže sa nasnímať čítačkou čipov. Som dokonca zaevidovaný aj v kartotéke, kde je moje meno a 15 miestne číslo čipu.
Máte s tým aj nejaké problémy?
Na letisku. Počas jednej kontroly som kvôli tomu išiel skoro do naha. Nechcel som im však vysvetľovať, že mám v sebe čip, to by bol ešte väčší problém. Alebo na pohotovosti. Keď som im to vysvetlil, tak si už párkrát robili zo mňa srandu nech zabrešem alebo zamňaukám. Pípol som aj v banke.
Neuvažujete nad jeho vybratím?
Uvažoval som, ale na pohotovosti mi povedali, že poisťovňa by to nepreplatila. Bralo by sa to ako estetický zákrok a stálo veľa peňazí. Určite to neľutujem a nevadí mi. Som výnimočný (smiech).
Majú nové médiá aj nejaké praktické využitie okrem kultúry a umenia?
Ešte v tom čase som uvažoval z neho spraviť aktívny čip ale to by bolo komplikované. Musel by som mať v sebe nejaké dynamo alebo svetelný konektor, ktorý by ho permanentne nabíjal aby si ma ľudia vedeli nájsť na internete. Sú však umelci, ktorí robia aj väčšie zásahy do tela. Napríklad grécky Stelarc si z kolennej chrupavky nechal vyklonovať vlastné ucho, ktoré si implantoval na predlaktie a káblom ho prepojil s mozgom. Takto môže počuť rukou. Verejnosťou bol kritizovaný, že človek sa nemôže dostať na operáciu, lebo nemá peniaze a na takéto blbosti by ich bolo. On sa však obhajoval tým, že je potrebné vyvíjať technologické pokroky v zdravotníctve. Takto sa dá napríklad vytvoriť nové ucho, ktoré pomôže nepočujúcemu počuť.
Akú známku ste z obhajoby nakoniec dostali?
B, lebo z tej inštalácie nebolo jasné prepojenie, bolo to komplikované vysvetliť. Ale keby som si ten čip pichol pred ostatnými, tak by to bolo určite za A. (smiech)
Matej je aj autorom grafiky a loga skateboardovej streewearovej značky Tlakers.
Foto: archív mp
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.