Škorica má veľmi veľa pozitívnych účinkov, jej konzumáciu však netreba preháňať
Škorica pochádza z kôry vždyzeleného stromu. Táto kôra sa zberá nielen kvôli výrobe korenia, ale je vhodná aj do bylinkových čajov.
Viete, že dokáže viac, ako iba okoreniť váš toast či obľúbený koláč. Toto korenie má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie a v ideálnom prípade by sa dalo používať každý deň. Škorica je už počas niekoľkých tisícročí využívaná na liečbu rôznych neduhov – cez poruchy trávenia po bakteriálne infekcie. Normalizuje krvný tlak a pomáha znižovať váhu.
Nielen na Vianoce
Veľa ľudí zvykne používať škoricu iba do vianočného pečiva, pretože jej úžasná vôňa a chuť prispieva k vytvoreniu práve sviatočnej atmosféry a pohody. Škorica však nie je iba korením na dochutenie jedla, ale už od dávnych dôb slúži ako prírodný liek a prevencia proti mnohým chorobám. Preto sa pridáva do rôznych jedál a nápojov.
Zlepšuje mozgové funkcie
Pravidelná konzumácia škorice má pozitívny vplyv na pamäť, sústredenie a pozornosť. Dokonca sa preukázalo, že výrazne znižuje riziko Alzheimerovej choroby. Rovnako účinná je v boji proti psychickým problémom, akými sú depresie, úzkosti, podráždenosť či bolesti hlavy. Pridajte štipku škorice do svojej rannej kávy a uvidíte, že výsledky se dostavia pomerne skoro.
Posilňuje srdce
Škorica pôsobí ako prevencia srdcových chorôb. Lekárske výskumy dokázali, že výrazne znižuje negatívny vplyv nezdravej stravy na funkciu a stav srdca a celého kardiovaskulárneho systému.
Pomáha chudnúť
V kombinácii so zdravou stravou a pravidelným pohybom môže škorica pomôcť v redukcii hmotnosti. Urýchľuje totiž metabolizmus a reguluje hladinu cukru v krvi. Určite to vyskúšajte. Pridajte štipku škorice do ovsenej kaše, ovocného šalátu či do inej zdravej desiatej.
Zlepšuje trávenie
Zlepšuje stav čriev a bráni najrôznejším zažívacím problémom vrátane syndrómu dráždivého hrubého čreva a iných chronických problémov s črevom. Vedeli ste, že štipka škorice skvelo ochutí zeleninové a strukovinové polievky? Pravidelná konzumácia škorice zabraňuje rastu a šíreniu rakovinových buniek.
Predmenštruačné syndrómy
Toto korenie je bohatým zdrojom mangánu a je vhodnou prevenciou fyzických a psychických problémov spojených s predmenštruačným syndrómom. Ak nemáte poruke banány, tmavú čokoládu, orechy, avokádo, mandľové mlieko či jogurt, siahnite po škorici.
Posilňuje ďasná
Škorica je jednou z najčastejšie užívaných prísad do ústnych vôd a žuvačiek. Má vynikajúce antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým zuby aj ďasná chráni pred poškodením, zlepšuje dych.
Vyživuje pokožku
Vďaka zmieneným antibakteriálnym vlastnostiam škorica pomáha zmierniť svrbenie a začervenanie kože a je skvelým prostriedkom v boji proti akné. Je vhodná na najrôznejšie masáže, pri ktorých zmierňuje bolesť a stuhnutosť svalov a kĺbov. Liečivé účinky sa dostavia pri pravidelnej konzumácii približne štvrť až polovice lyžičky škorice denne.
Nepreháňajte to s množstvom
U nás sa predávajú dva typy škorice – čínska (cassia) a cejlónska. Čínska je veľmi rozšírená, cenovo dostupná, predáva sa viac ako mletá. Obsahuje viac kurkamínu (táto látka je toxická pre pečeň a obličky) ako cejlónska, ktorú nájdete v obchodoch skôr vo zvitkoch. Pri čínskej škorici zvýšte opatrnosť. V kuchyni by sa mala objaviť len zriedka, napr. len zľahka posypať koláč. Neodporúča sa použiť ani len celú lyžičku tejto škorice.
V každom prípade, so škoricou to nikdy nepreháňajte. Odborníci odporúčajú, že dostatočné množstvo je pol až jedna čajová lyžička denne, príp. 1 až 6 gramov.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.