Slovákom čokoláda chutí. Ročne ju zjeme na kilá
Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kilogramu (kg) na obyvateľa. V roku 2018 spotreba podľa definitívnych údajov dosiahla 3,5 kg na obyvateľa a v roku 2017 až 3,8 kg na obyvateľa.
Informovalo o tom oddelenie komunikácie ŠÚ SR pri príležitosti dňa čokolády.
„Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku posledné roky klesá. Treba si však uvedomiť, že čokoláda je tiež súčasťou spotreby cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.
Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy každý občan SR bez rozdielu veku v priemere za rok skonzumoval 5,1 kg čokolády alebo čokoládových cukroviniek.
[ad][/ad]Najviac jej zjedia Švajčiari
V medzinárodnom porovnaní majú podľa štatistikov najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 9 kg na obyvateľa a Nemci na úrovni 7,8 kg za rok (údaje z roku 2015 podľa statista.com).
Deň čokolády sa podľa ŠÚ SR oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa na pultoch v Európe objavila práve v tento dátum v roku 1550 ako produkt privezený od mexických Indiánov. Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka. Experti posudzujú kvalitu tejto komodity podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Odborníci považujú za ideálny základ zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.