Slovenská bryndza s belgickým šarmom v cukrárni Urban-Cafe
Na Vrátnej 4 v Košiciach je výborná cukráreň. Kto v nej raz ochutnal koláčiky, super zmrzlinu a úžasné pralinky, určite vie, o čom hovoríme.
Keďže cukrární je v meste dosť a konkurencia je veľká, v Urban-Cafe nikdy nelenia a na novú sezónu sa vždy zodpovedne pripravujú.
Čokolatiér z Belgicka
Belgická čokoláda je vari najznámejšia na svete. A práve z tejto krajiny pochádza Marc Barri. Je čokolatiér. „Prvýkrát, keď som prišiel na Slovensko, bolo to v zime, je to už pár rokov dozadu, vonku bolo mínus 20 stupňov a ja som sa cítil, akoby som bol v krásnej, ale vo veľmi, veľmi studenej krajine. Bolo mi neskutočne zima a nemal som ani dostatočne hrubé oblečenie, pretože na takúto zimu som nebol zvyknutý,“ spomína na svoj príchod.
Ako hovorí, veľmi rýchlo mu však Slováci pomohli. „Aby som sa cez to dostal, ponúkli mi borovičku, syr, ktorý chutil úžasne, ale nechýbal aj horúci čaj podávaný so slovenským prírodným medom, ktorý chutil skutočne nádherne! Takýto chutný a kvalitný prírodný med v Belgicku už nekúpite.“
Slovenská kvalita
Aj podľa Marca je super chrániť si svoju vlastnú históriu, kultúru a tradičné výrobky z regiónov. Hoci je to náročné, keďže veľké reťazce valcujú všetko tradičné a kvalitné produkty nahrádzajú lacnými ‚polovýrobkami‘. „Musím však konštatovať, že sa tak deje aj v západných krajinách…“ Čokolatiér však hovorí, že za tie roky, čo je na Slovensku, si veľmi obľúbil kvalitné slovenské výrobky. „Práve preto dúfam, že si ich Slovensko zachová a nedopustí, aby vymizli z pultov malých či veľkých predajní.“
Každý rok novinky
Urban-Cafe je Marcovou srdcovou záležitosťou. „Snažíme sa pracovať predovšetkým s miestnymi slovenskými výrobkami, ktoré kombinujeme napríklad s kvalitnou čokoládou z Belgicka. Každú sezónu našim zákazníkom predstavujeme nový produkt. Po tom, ako sme vyrobili čokoládové pralinky plnené vynikajúcim slovenským medom, sme cez letnú sezónu začali vyrábať medovú zmrzlinu z pravého kvalitného slovenského medu.“
Pred časom si mohli milovníci sladkého v Urban-Cafe vychutnať tradičný krémeš. „Robili sme ho tak, aby toho, kto ho ochutná, jeho chuť zaniesla do čias detstva. Je skutočne taký, ako si ho všetci pamätajú ešte z čias komunizmu.“
Biele zlato
Kto ešte v Urban-Cafe nebol, mal by to napraviť, pretože na túto letnú sezónu opäť pripravujú niečo výnimočné s ďalším typickým slovenským produktom. „Možno sa budú niektorí čudovať a povedia, že bryndza do cukrárne nepatrí, ale my ich z omylu vyvedieme. Slovenskú bryndzu, ktorej mnohí hovoria biele zlato, mám veľmi rád a vytvoril som niekoľko druhov jedál s týmto výnimočným syrom.“
Bláznivé nápady
O tom, že sa kvalitná slovenská bryndza používa hlavne na halušky či nátierku, vie každý. Marcovi z Urban-Cafe to však nedalo. Dlho uvažoval, testoval a skúšal, ako Slovákom predstaviť a ponúknuť bryndzu v inom prevedení. „Tak som sa dopracoval k špičkovej, unikátnej bryndzovej zmrzline, ktorej chuť som zvýraznil ešte čerešňovo-cukrovými perličkami. A verte, výsledok je úžasný!“ hovorí Marc.
A komu by to nestačilo, pribudne ešte jedna novinka. „Odporúčam vyskúšať naše krehké belgické wafle, ktoré sú veľké ako tanier. V Urban-Cafe sme ich doteraz podávali napríklad s džemom či čokoládou. Tentoraz sme si na pomoc prizvali zase kvalitnú slovenskú bryndzu. Povrch sme ozdobili troškou čerstvej cibuľky a gastronomický zážitok je na svete – bryndzové wafle. Perfektná vyváženosť jemnej sladkej a slanej chuti. Presne také sú belgické wafle s bryndzou,“ hovorí s iskričkami v očiach Marc. „Kto neochutnal, neuverí.“
Ochutnajte, neoľutujete
Keďže Marcovi sa na Slovensku veľmi páči, dúfa, že aj návštevníkom sa bude rovnako páčiť v ich cukrárni. „Príďte k nám do Urban-Cafe ochutnať naše novinky. Určite nebudete ľutovať. Bryndzovú zmrzlinu a wafle nekúpite nikde inde v Košiciach, len u nás na Vrátnej 4,“ pozýva čokolatiér a dodáva, že zároveň pripravili aj akciu. „Ku každej bryndzovej wafli dostane náš zákazník 0,33 l kofoly zadarmo! Akcia platí od utorka 24. apríla do konca mája 2018.“ A kto by mal chuť vyhrnúť si rukávy a stať sa členom sladučkého tímu cukrárenskej výroby v Urban-Cafe, tak sa môže zastaviť na pohovor. Šikovných rúk nikdy nie je dosť.
Jedzte bryndzu, budete zdravší!
Pravá slovenská bryndza nie je len gastronomická „lakocinka“, ale má aj liečivé účinky. Dokazujú to výsledky výskumu, ktoré potvrdili, že pri spracovávaní podľa pôvodných receptúr sa v nej premnožujú mliečne baktérie a tieto produkujú rôzne kyseliny a látky podobné antibiotikám, ktoré zabíjajú choroboplodné baktérie.
Bryndza je svojimi blahodarnými účinkami na ľudský organizmus takzvaná super potravina. V jednom grame bryndze sa nachádza približne miliarda prospešných probiotických baktérií z viac ako dvadsiatich druhov, čo je mnohonásobne viac, ako v jogurtoch. Tie obsahujú len jeden až dva druhy živých mliečnych baktérií.
Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, pretože je skvelá na prevenciu rakoviny, cievnych ochorení (infarkt myokardu, mozgová príhoda), pri zažívacích problémoch, má pozitívne účinky pri prevencii rakoviny hrubého čreva, alergických ochoreniach, rednutí kostí, cukrovke, posilňuje imunitu, stlmuje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje krvný tlak a má antisklerotické účinky.
Okrem spektra užitočných mikroorganizmov je bryndza výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, vitamínov skupiny B. Dobre ju znášajú ľudia s alergiou na laktózu, pretože počas spracovania mlieka na ovčí syr a bryndzu dochádza k prirodzenému úbytku mliečneho cukru.
Tieto fenomenálne účinky má len bryndza vyrobená zo surového, teda nepasterizovaného mlieka. Je jednoducho veľmi zdravá. Škoda len, že jeden Slovák skonzumuje ročne iba 300 – 400 gramov tohto bieleho zlata.
– bryndza má hneď niekoľko super prívlastkov. Okrem Slovenska a pár okolitých krajín ju nikto skoro nepozná.
– na Slovensko ju priniesli Valasi a po domácky ju začali vyrábať asi v 15. storočí
– v 18. storočí vznikli prvé bryndziarske manufaktúry v okolí Detvy.
– bryndza bola obľúbená nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách ako Maďarsko, Poľsko a dokonca v 19. storočí bola obchodovaná na syrovom trhu na Dominikánskom námestí vo Viedni.
(JV)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.