Špargľa – kráľovná zeleniny
Špargľu považujeme za univerzálnu potravinu, ktorá patrí medzi tzv. super greens – super zelené potraviny s vynikajúcim holistickým a detoxikačným účinkom na organizmus. Z pohľadu perspektívy humánnej výživy človeka jej právom patrí popredné miesto.
PÔVOD
Špargľa – “kráľovná zeleniny” patrí v rastlinnej ríši do čeľade ľaliovitých. Je to kríkovitá rastlina, u ktorej pri správnom pestovaní vyrastajú z drevitého koreňa krehké dužinaté výhonky.
Pochádza zo stepných oblastí z okolia Čierneho mora. V minulosti sa používala predovšetkým ako liek, čomu zodpovedá aj jej botanický názov Asparagus Officinalis.
ČO OBSAHUJE?
“Vedci zistili , že špargľa patrí medzi najliečivejšie plodiny s vysokým obsahom aktívnych látok. Má jedlé výhonky, ktoré sa tepelne upravujú. Aj v tomto prípade je čerstvá šťava optimálnou možnosťou, ako liečiť mnohé choroby,” dozvedeli sme sa od výživového poradcu Tibora Antonyho.
“Obsahuje mnoho draslíka, kyseliny listovej, vitamínu K, aktívny metionín, rutín, kvercetín a priaznivo pôsobí na obličky, kožu, epifýzu, mozog. Surové saponíny potláčajú leukémiu a detoxikujú organizmus. Špargľa obsahuje glutatión, ale aj inulín a veľa asparagínu, po ktorom má meno.”
ZÁSOBÁREŇ LÁTOK
Asparagín je amid kyseliny asparágovej. Patrí medzi 20 základných aminokyselín, z ktorých sú syntetizované bielkoviny. Je to neesenciálna aminokyselina. Vo voľnej forme je zásobárňou dusíka v organizmoch. “Stabilizuje duševnú rovnováhu, chráni pred nervozitou a apatiou. V našej pečeni sa mení na kyselinu asparagovú. Tá má veľký význam pre trávenie a nervovú sústavu.
Vo všeobecnosti podporuje zdravie. Z kožných problémov lieči akné, ekzémy a poruchy s prekyslením (pretože špargľa je zásaditá), jedmi, nadbytočnými a jedovatými minerálmi. Obsahuje cín, molybdén a kremík ako aj steroidné látky podporujúce plodnosť a libido,” podotýka výživový poradca. Dnes sa pestuje takmer na celom svete približne z polovice ako zelená a z polovice ako biela. Vyšľachtených je asi 25 odrôd.
TIP NA ŠPARGĽOVÝ DETOX
Špargľu uvarte – najlepšie v pare (dá sa použiť aj konzervovaná bez konzervačných látok). Takto pripravenú špargľu rozmixujeme na kašičku a uložíme do chladničky. Užívame 4 polievkové lyžice ráno a 4 polievkové lyžice večer. Účinok je badateľný po 3 – 4 týždňoch.
Podobné ozdravné a detoxikačné účinky má aj artičok, mladý jačmeň, rôzne druhy rias, napr. chlorela a tiež kyslé marhuľové jadierka.
JE ZNÁMA OD NEPAMÄTI
V Sakkatovej pyramíde v Egypte, starej viac než 5000 rokov, sa na stenách našli jej vyobrazenia a u Grékov už bola známa ako zelenina, aj ako liek. Rimania pozdvihli kultúru jej pestovania na úroveň, ktorá (podľa poznámok Kata z 2. stor. pred n. l.) v mnohom pripomína dnešné metódy.
Konzumovali ju najprv v surovom stave, neskôr sušenú a varenú. Hlavne za vlády Ľudovíta XIV. sa rozšírilo pestovanie bielej špargle vo Francúzsku a následne v ostatnej Európe.
SO ŠPARGĽOU V KUCHYNI
O špargli sa v poslednom čase dosť veľa hovorí. Poznáme ju síce, ale na náš trh sa kedysi dostávala iba sporadicky. Dnes je to už inak. A čo je na nej špeciálne? Zahryznite.
Keď budete počuť chrupnutie a v ústach sa vám rozleje jej decentná chuť, pochopíte. Podávať sa môže prakticky len tak. Slávnostne pôsobí poliata rozpusteným maslom, posypaná opraženou strúhankou alebo s holandskou omáčkou. Dá sa zapekať so syrom, variť s cestovinami, pridať do šalátu alebo ju rozmixujte a urobte si krémovú polievku s krutónmi. Ako príloha výborne doplní mäsité jedlá.
Zelenú špargľu nešúpte celú, iba tvrdšiu spodnú časť. Bielu oškrabte vždy už 2 cm pod hlavičkou. Šupky nevyhadzujte, budú sa hodiť na vývar.
“100 gramov špargle bez prísad v každej podobe má iba 20 – 23 kcal a súčasne odvodňuje – preto je súčasťou nárazových stravovacích dní pri zhadzovaní kilogramov. Na základe dlhoročných skúseností s detoxikáciou klientov si myslím, že špargľa je zázračná zelenina, silné afrodiziakum a mocný liek proti rakovine,” dokončil Tibor Antony.
ČO O NEJ VIEME
- patrí k základným zeleninám uvádzajúcim sa v prevencii rakoviny (čeľaď Liliaceae )
- niektorí ju poznajú ako dobrý prostriedok na odvodnenie organizmu
- používajú ju ľudia s močovými infekciami
- je uznávané afrodiziakum, preto bola v stredoveku v niektorých kláštoroch zakázaná
- akceptuje ju dokonca aj kráľovský protokol, v ktorom sa odporúča jesť špargľu rukami.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.