Srdce máme iba jedno, venujme mu aspoň deň v roku
Poznáte svoje výsledky z poslednej preventívnej prehliadky? Mnohí z nás zanedbávajú preventívne prehliadky ako aj jednoduché meranie cholesterolu v krvi, krvného tlaku či obvodu pása.
Hodnoty týchto faktorov sa pri súčasnom životnom štýle mnohých ľudí v našej krajine postupne ticho a bezbolestne zvyšujú. Dôsledkom toho je poškodenie ciev v celom organizme, najmä však na srdci a v mozgu.
Megamagistrála
Srdcovo-cievny systém je pre život človeka kľúčovým systémom. Zabezpečuje prenos všetkých látok potrebných pre život organizmu. Funguje ako megamagistrála. Stačí však jedna upchaná cieva a celý systém zlyhá. Následkom chorobných zmien na vnútornej strane ciev dochádza k vzniku chorôb ako sú ischemická choroba srdca, trombóza, infarkt myokardu, mozgová príhoda. Tieto choroby majú ťažké následky, často až doživotné.
Patríme medzi najhorších
Ochoreniam srdca a ciev ročne podľahne približne 28 000 Slovákov. Kardiovaskulárne ochorenia tak zapríčiňujú viac ako polovicu zo všetkých úmrtí. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe. Svetový deň srdca (World Heart Day) je každoročným celosvetovým podujatím, ktoré vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca (World Heart Federation).
Dôležitá prevencia
Ak chcete vedieť viac o týchto ochoreniach, hlavne ako rozoznať prvé príznaky, príďte sa informovať už na budúci týždeň v utorok od 7.00 do 13.00 hod. do šačianskej nemocnice alebo na jej polikliniku. Vyškolený personál vám odmeria krvný tlak a takisto poradí a poskytne veľa zaujímavých informácií, ktoré vám pomôžu znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Okrem merania krvného tlaku, zdravotné sestry odmerajú záujemcom výšku a telesnú hmotnosť a vypočítajú BMI (body mass index). Práve BMI pomôže lekárom určiť, či máte ideálnu hmotnosť, alebo trpíte nadváhou. Pokiaľ by prvotné vyšetrenia počas Svetového dňa srdca signalizovali vznik srdcovo-cievnych ochorení, dostanete odporúčanie na vyšetrenie k špecialistom kardiológom. Celý budúci týždeň sa budú viacerí zdravotníci i lekárnici venovať prevencii srdcových chorôb.
Problémy s krvným tlakom sú dedičné, spôsobujeme si ich aj sami
Vysoký krvný tlak trápi veľmi veľa ľudí. Stačí pár priateľských rozhovorov a zistíte, že pomaly každý vo vašom okolí má minimálne zvýšený tlak. Niekto kývne rukou, veď to nebolí, ale lekári upozorňujú na veľmi vážne problémy. V tejto súvislosti sme poprosili o rozhovor primára Internej kliniky v nemocnici Košice - Šaca MUDr. Ivan Skalinu.
Čo vlastne spôsobuje vysoký krvný tlak a ako sa dá zistiť, že touto chorobou človek trpí?
Zistiť sa to dá veľmi jednoducho, zmeraním krvného tlaku certifikovaným tlakomerom. Avšak aj pri normálnych hodnotách krvného tlaku netreba zabúdať na jeho pravidelné kontrolovanie.
Vysoký krvný tlak sa totiž môže objaviť kedykoľvek počas života. Aké sú rizikové faktory vysokého tlaku?
Vysoký krvný tlak spôsobujú veľmi rozmanité známe aj menej známe príčiny, ktoré môžeme v zásade rozdeliť na neovplyvniteľné a ovplyvniteľné. Neovplyvniteľné sú hlavne genetické faktory, to znamená vrodená dispozícia k vysokému krvnému tlaku vyskytujúca sa v priamom príbuzenstve a vek. Zvyšovaním veku stúpa aj výskyt vysokého krvného tlaku. Medzi ovplyvniteľné patrí hlavne životospráva.
Nie vždy je vhodné všetko liečiť iba liekmi. Čo podporí farmakologickú liečbu, ktorú predpíše lekár?
Lekár vždy okrem farmakologickej liečby apeluje na pacientov, aby dodržiavali zásady správnej životosprávy. Ide predovšetkým o udržiavanie si optimálnej telesnej hmotnosti a dostatok pravidelnej aeróbnej fyzickej aktivity. Pri zvýšenom krvnom tlaku je takisto nevhodné fajčenie a konzumácia alkoholu. Dodržiavanie týchto zásad patrí do tzv. nefarmakologickej liečby hypertenzie, ktorá je súčasťou komplexnej liečby hypertenzie vrátane farmakologickej.
Ako postupovať pri meraní si tlaku doma? Sú domáce tlakomery dostatočne presné na určenie diagnózy? Koľkokrát opakovať meranie v domácich podmienkach?
Domáce meranie krvného tlaku je veľmi dôležitou súčasťou komplexného manažmentu hypertenzie. Používame len certifi kované tlakomery, ktoré majú overené klinické testovanie na tisícoch pacientov. Na trhu už existujú automatické tlakomery, ktoré krvný tlak merajú trikrát po sebe a výsledok je hodnovernejší ako len jedno meranie. U ľudí, ktorí netrpia vysokým krvným tlakom, stačí jeho občasná kontrola, najmenej však jedenkrát ročne. Frekvenciu merania si krvného tlaku u hypertonikov, teda liečených pacientov, určuje ošetrujúci lekár.
Je vysoký krvný tlak dedičný?
Áno, dispozícia k vysokému krvnému tlaku je dedičná, avšak do istej miery ju vieme ovplyvniť zdravým životným štýlom, ako sme už uviedli.
Aké zdravotné komplikácie prináša vysoký tlak?
Najzávažnejšie sú mozgová porážka, srdcový infarkt a zlyhanie srdca a obličiek.
Dá sa dnes hypertenzia liečiť?
Hypertenzia sa v súčasnosti dá liečiť ako nikdy doteraz. Pretože ešte nikdy v histórii ľudstva nebolo k dispozícii toľko druhov kvalitných liekov na jej liečbu.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.