Stav toaliet vypovedá o kultúrnej úrovni
Je veľa svetových dní, medzinárodných dní, či štátnych sviatkov. Vedeli ste, že aj záchody majú svoj deň? Nie, nie je to vtip. V roku 2013 Valné zhromaždenie OSN jednohlasne schválilo návrh Singapuru na vyhlásenie Medzinárodného dňa toaliet práve na dnešný deň.
Patrónom akcie je medzinárodná nezisková organizácia WTO (World Toilet Organization) so sídlom v Singapure.
Zakladateľa organizácie Jacka Sima inšpiroval k počinu kritický článok v novinách o tom, ako stav verejných záchodov vypovedá o kultúrnej úrovni ľudí. V roku 1998 založil organizáciu, ktorá sa o ňu mala zasadzovať. Úspechom, ktorý získal vo svojej krajine, bol taký povzbudený, že o tri roky neskôr túto organizáciu rozšíril do celého sveta a dodnes stojí na jej čele.
Z histórie
Prvý moderný splachovací záchod vynašiel v roku 1596 synovec anglickej kráľovnej Alžběty I., sir John Harrington. Vyrobil iba jeden záchod a stal sa kvôli tomu terčom výsmechu. Princíp splachovania pritom bol známy už v staroveku, neskôr naň ale západ Európy zabudol.
Štatistiky
Podľa štatistikov každý človek strávi na záchode priemerne tri roky života. Ročne spláchne dva a pol tisíckrát a denne použije zhruba osem útržkov toaletného papiera. Záchody sa stali aj prehliadkou modernej techniky – niektoré toalety v Japonsku vedia napríklad odmerať krvný tlak, zvážiť ich užívateľa a spočítať mu percento telesného tuku či zistiť prítomnosť bielkovín v moči.
V našom meste
„Prevádzku verejných toaliet v Košiciach zabezpečuje Bytový podnik v rámci výkonu správy,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne Mesta Košice Lindy Šnajdárovej. Škoda len, že v meste sú iba dve verejné toalety. Jedna je pod Dolnou bránou na Hlavnej ulici a druhá v Rotunde na Zbrojničnej ulici.
„Viac využívaným objektom sú toalety pod Dolnou bránou. Podľa údajov o počte zakúpených vstupov v minulom roku použilo toto WC 22 568 ľudí. Na toaletu na Zbrojničnej si zašlo iba 4818 ľudí. Zaujímavé je, že v obidvoch toaletách zaznamenali pokles návštevnosti oproti roku 2013 asi o 5000 návštevníkov.“
Náklady
Náklady na prevádzku WC boli minulý rok 46,6 tis. eur. „Príjmy z poplatkov verejnosti za užívanie toaliet činili v minulom roku iba 6800 eur. Do nákladov patria hlavne technické médiá – elektrina, vodné a stočné, poistenie objektu, údržba a upratovanie či nákup spotrebného materiálu. Častejšie sa mestské toalety využívajú v letných mesiacoch,“ dodala na záver hovorkyňa mesta.
Nové na železničnej stanici
„V rámci revitalizácie železničnej stanice v Košiciach boli vytvorené nové verejné toalety. Vstup do nich je cez automatické dvere a následne turnikety. Na dámskych toaletách je 10 kabínok, 6 umývadiel, sprcha a prebaľovací pult. Na mužských toaletách je 9 kabínok, 9 pisoárov, 6 umývadiel a sprcha. Pre osoby so zdravotným postihnutím je zabezpečené samostatné WC s umývadlom. Každý zákazník toalety dostane doklad o úhrade, ktorý môže využiť v prevádzke rýchleho občerstvenia, kde mu poskytnú zľavu vo výške ceny lístka pri nákupe kávy,“ povedala Helena Hrobáková zo spoločnosti Achiles.
V meste sa dajú využiť ešte toalety v obchodných centrách. V niektorých sa poplatky vyberajú, iné sú zadarmo. Ďalšie toalety sú v reštauráciách, ich použitie bez konzumácie je niekedy problematické.
Kde, kedy a za koľko?
Zbrojničná ul. 10.00 – 18.00 hod., 30 centov Dolná brána 10.00 – 18.00 hod., 30 centov OD Tesco v čase otváracích hodín, 30 centov OD Dargov v čase otváracích hodín, 40 centov
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.