Sté výročie narodenia Dubčeka pripomenie poštová známka

Slovenská pošta dnes vydala poštovú známku „Osobnosti: Alexander Dubček (1921 – 1992)“ s nominálnou hodnotou jedného eura. Ako informovala hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková, motívom poštovej známky je trojštvrťový portrét Dubčeka zo 60. rokov 20. storočia, sediaceho v dobovej limuzíne Tatra 603.
„Poštová známka rozmerov 40×30 milimetrov, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.,” uviedla hovorkyňa. Súčasne s poštovou známkou bude podľa nej vydaná aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou s dátumom 26. 11. 2021 a domicilom obce Uhrovec. „Na FDC je portrét starnúceho Alexandra Dubčeka z 80. rokov z profilu v lineárnom, geometrickom prevedení. Motívom FDC pečiatky je faksimile podpisu Dubčeka,” povedala Dorčáková. Doplnila, že FDC vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT, s.r.o. . „Autorom výtvarného návrhu známka a FDC je akademický maliar Peter Augustovič,” dodala hovorkyňa.
pofis.sk
>>>VIZUÁL POŠTOVEJ ZNÁMKY NÁJDETE TU<<<
Alexander Dubček sa narodil 27. 11. 1921 v Uhrovci. Detstvo a mladosť prežil s rodičmi v ZSSR, kam odišli za prácou a pred 2. svetovou vojnou sa vrátili späť domov. Zapojil sa do antifašistického odboja, bojoval spolu s bratom Júliusom v Slovenskom národnom povstaní. Od roku 1949 sa profesionálne venoval verejnej a politickej práci. Politika sa však odkláňala od jeho pôvodnej vízie, citlivo vnímal porušovanie zákonnosti, prebiehajúce politické súdne procesy a hľadal východiská. V Československu dozrievala spoločenská kríza. Po nástupe do najvyššej straníckej funkcie sa stal Alexander Dubček obľúbeným a dôveryhodným politikom. Začali sa demokratické reformy v ekonomike i v spoločenskom živote, sovietski politici a maršali však žiadali ich zastavenie.
Po invázií vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy (21. 8. 1968) začala okupácia krajiny s cieľom zvrátiť prebiehajúce demokratické reformy. Dubčeka postupne zbavili všetkých funkcií, vylúčili zo strany a nastalo 20-ročné obdobie diskriminácie a obmedzovania ľudských práv. Po páde totality v novembri 1989 sa opätovne vrátil do aktívnej politiky, bol zvolený za predsedu Federálneho zhromaždenia v Prahe, prispieval k utváraniu novej pluralitnej spoločnosti, navštevoval mnohé štáty Európy a sveta, obnovil pretrhnuté kontakty a spoluprácu. Všade ho prijímali s úctou ako posla dobrej vôle a nádeje. Počas služobnej cesty do Prahy dňa 1. 9. 1992 došlo k tragickej autohavárii, na následky ktorej Alexander Dubček dňa 7. 11. 1992 zomrel.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Galéria
Odporúčané články

V noci zo stredy (30. 8.) na štvrtok (31. 8.) nastane najväčšia astronomická udalosť tohtoročného leta. Okrem toho, že bude Mesiac najbližšie k Zemi, nás čaká aj výnimočný Modrý spln. Na svojom webe o tom informuje Imeteo.

Motýliky v bruchu a slabosť v kolenách. Nemáte istotu, či aj druhá strana to s vami myslí vážne? Muži dávajú svoju náklonnosť často najavo inak ako ženy. Občas sú známky zamilovanosti drobné až nepostrehnuteľné. Nezabúdajte, že slová vám mnohokrát neprezradia toľko, ako činy, reč tela či gestá. A keď si nie ste istá, či je váš vyvolený do vás zamilovaný, tu je 5 znakov, ktoré vám to prezradia.

Katolícka cirkev na Slovensku si dnes (15. 9.) pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Sviatok Sedembolestnej je na Slovensku dňom pracovného pokoja.