04.06.18

Stredoškolskí „inžinieri“

foto: Tomáš Hrivňák

Keď sa vo fyzikálnom laboratóriu na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach pokazila varná kanvica, nevyhodili ju. Namiesto nákupu nového prístroja zvolila učiteľka Mária Hrivňáková originálnejšie riešenie. 

Učiteľka fyziky M. Hrivňáková žiakov motivovala, aby nefunkčnú súčiastku nanovo vyrobili. „Okrem toho, že neznečisťujeme životné prostredie a šetríme školské peniaze, mohli uplatniť svoje vedomosti v praxi,“ hovorí M. Hrivňáková „Našťastie máme šikovných študentov, ktorí projekt doviedli do konca,“ dodala. 

Chlapci pomocou posuvného meradla trpezlivo zisťovali rozmery drobného dielu. V dizajnérskom programe si potom vymodelovali jeho digitálnu verziu. Keď bolo všetko pripravené, prišiel rad na výrobu. Komponent vytlačila 3D tlačiareň za menej ako hodinu. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Stredoškolskí „inžinieri“ sa počas projektu učili na vlastných chybách. „Súčiastku sme museli vyrobiť na dvakrát. Tá prvá sa nám totiž zlomila pri ručnom obrusovaní,“ hovorí študent Richard Maguľák. S druhou už zaobchádzali opatrnejšie a nakoniec ju aj namontovali. 

Poskladanú varnú kanvicu konštruktéri z 3. A pred očami našich redaktorov po prvýkrát zapojil do zásuvky. S očakávaním v očiach spotrebič zapli a - prístroj fungoval! Voda zovrela a opravený diel zariadenie vypol. Misia bola úspešná... 


Foto: Tomáš Hrivňák


(TOH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím