Stredovekého biskupa si pripomína celá Európa
Tradícia osláv svätého Mikuláša nie je žiadnou slovenskou špecialitou. Pamiatku stredovekého biskupa z tureckej Myry si pripomína väčšina európskych národov, každý ale po svojom.
Všetky oslavy spája to, že ctihodný fúzatý muž s mitrou a berlou odmeňuje malými darčekmi všetky deti, ktoré boli v uplynulom roku dobré. Zlé buď nedostanú nič, alebo ich čaká vrecúško s uhlím, ktoré môžu dostať od pomocníka Mikuláša – čerta.
Čistíme si topánočky
U nás sa všetky deti, ale aj niektorí dospeláci, svedomito pripravujú na sviatok sv. Mikuláša. Dôležité je vyčistiť si topánočky a vyložiť ich do okna. Do nich tento skvelý pán prinesie väčšinou sladkosti a ovocie. Okrem toho chodí po škôlkach a školách, aby potešil deti. S čertom a anjelikmi ste ho mohli stretnúť už včera na Hlavnej ulici. Náš, slovenský Mikuláš, má rád, ak si deti pre neho pripravia nejakú básničku.
Dávna história
V kresťanskom kalendári pripadá sviatok svätého Mikuláša na dnes, 6. decembra, keď svätec z Malej Ázie v 4. storočí údajne zomrel. Jeho kult sa postupne rozšíril do celej Európy aj sveta a dnes je svätý Mikuláš patrónom niekoľkých krajín, území a miest (napr. francúzskeho Lotrinska alebo talianskeho Bari, kde je pochovaný). Tak isto ho nájdete v erbe mesta Liptovský Mikuláš. Tento svätec drží svoju ochrannú ruku aj nad študentmi, námorníkmi, obchodníkmi, lekárnikmi, notármi a advokátmi.
Poľský Mikolaj
Vo väčšine krajín Mikuláš prichádza do domácností už v predvečer svojho sviatku, aby skontroloval, ako sa deťúrence v uplynulom roku správali. Poľský Mikolaj navštevuje deti v noci z 5. na 6. decembra a darčeky im „schováva“ pod vankúš, prípadne do veľkej ponožky. Poľské deti sa tešia na menšie hračky, knižky alebo sladkosti a tým, ktoré nepočúvajú, rodičia hovoria, že dostanú palicu. Osobne Mikolaj navštevuje deti v škôlkach, školách aj doma. Rozpráva sa s nimi o tom, ako sa im darí a niektoré mu prednášajú básničky. Poľský Mikolaj má v decembri plné ruky práce, pretože znovu prináša darčeky 24. decembra pod vianočný stromček.
Strašidelný Krampus
Regionálne rozdiely panujú v zložení Mikulášovho sprievodu. Jeho najčastejším pomocníkom býva čert, ktorého si svätý Mikuláš údajne skrotil. V Rakúsku, Bavorsku, Chorvátsku alebo v Maďarsku sa po Mikulášovom boku objavuje jeho strašidelnejšia obdoba, ktorú domáci poznajú a volajú Krampus. V Česku a na Slovensku Mikuláša a čerta bežne sprevádza aj anjel, v Poľsku niekedy snehová vločka.
Zapísané v knihe
V Rakúsku Mikuláša sprevádza tiež anjel. Nosieva veľkú knihu, v ktorej sú zaznamenané všetky činy dobrých detí ale aj tých, ktoré nepočúvali. V niektorých regiónoch sa k sprievodu pridá aj guatseltrager, teda nosič sladkostí. Tento starý muž vláči kôš s dobrotami. Mnohé rakúske deti a aj niektorí dospelí zvyknú vystaviť svoje čižmy pred dvere, aby ich
Mikuláš do rána naplnil ovocím, orieškami a čokoládou.
Strašidlo Ruprecht
V Nemecku chodí najčastejšie trestať deti, ktoré neposlúchali svojich rodičov, namiesto pekelníka strašidlo Ruprecht (Knecht Ruprecht) s reťazami a metlami. Postava zlého náprotivku dobrého Mikuláša má však v nemeckých krajinách celý rad lokálnych variácií.
Čierny Peter i Ocko palička
Originálneho spoločníka má holandský a flámsky Sinterklaas, ktorého sprevádza Čierny Peter (Zwarte Piet). Pripomína maurského služobníka, ktorého si v minulosti s obľubou zaobstarávali španielski šľachtici a bohaté kniežatá na špinavú prácu. Vo frankofónnej časti Belgicka chodí s Mikulášom Ocko palička (Pere Fouettard), vo Švajčiarsku zas fúzatá postava v dlhej čiernej kapucni zvaná Schmutzli.
Nechodí všade
V niektorých krajinách sa však sviatok svätého Mikuláša neoslavuje. Je to tak napríklad v Rusku. Vo Francúzsku sú jeho oslavy bežné iba v okrajových častiach, ako v Alsasku či Lotrinsku, ktoré v minulosti patrili pod iné štáty. Mikuláša neoslavujú ani Briti. Na ostrovoch sa tento svätec „prerodil“ v postavu, ktorú tam volajú Father Christmas. Na nerozoznanie sa podobná americkému Santa Clausovi a plní podobné úlohy, ale až počas Vianoc.
—
„Deti chcú dobrých rodičov“
Ak ste včera podvečer boli na Hlavnej ulici v našom meste, určite ste ho aj vy stretli alebo videli. Okrem toho, že odštartoval Košické rozprávkové Vianoce a obdaroval dobré deti, ktoré prišli k nemu, podarilo sa nám požiadať ho o ekluzívny rozhovor.
Kto vám, ako Mikulášovi, robí spoločnosť?
Celý rok mi robia spoločnosť deti. Vlastním neviditeľný plášť, s ktorým chodím po svete a kontrolujem deti, či si zaslúžia darčeky. Pomáhajú mi aj stodvadsiati anjelikovia. Môžem ich aj všetkých vymenovať…
Deti sa viac tešia alebo sa vás boja?
Nestretol som dieťa, ktoré by sa ma bálo. Len nebolo na mňa pripravené. Všetky deti sa tešia – jedny viac a druhé menej.
Aké najneposlušnejšie dieťa ste stretli? Čo robilo?
Tak to si pamätám presne. Bol to Oleg a obhrýzal nechty na rukách. Nie sebe ale iným deťom.
Aké sú najčastejšie želania detí?
Aby dostali darček, aby boli rodičia dobrí a aby som prišiel, samozrejme, aj na budúci rok.
Verí Mikuláš na Mikuláša?
Verím na Mikuláša, ktorý sa narodil v Turecku a zachránil svojím darom, hrudou zlata, ktorú položil na okno, tri dievčatá pred tým, aby ich chudobní rodičia predali. Verím, že takéto dobro môže inšpirovať.
Pokúsil sa vám niekto strhnúť bradu?
Toto sa mi ešte za tých asi 20 rokov nestalo. Čo je zvláštne. Tak dúfam, že to vydrží.
Čím kŕmite soby?
Únavne dlhými rečami.
Čo robí Mikuláš, keď nie je Mikulášom?
Mikuláš vedie, režíruje a produkuje divadlo Haliganda, robí kreatívnu školu pre deti od pol roka do troch rokov, organizuje festival Brave Kids na Slovensku, pripravuje a režíruje koncert Integrácia pre niekoľko tisíc detí, pripravuje a režíruje Miss folklor, je učiteľom v literárno-dramatickom odbore na ZUŠ Čordákova, učí na Konzervatóriu Jozefa Adamoviča, chodí na divadelné festivaly, pripravuje nové predstavenie v Divadle Haliganda, číta, cestuje a tak 🙂
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.