27.06.18

Strojári z TUKE mieria do Londýna s úsporným autom

Foto: Tomáš Hrivňák

Tím mladých konštruktérov včera predstavil svoje úsporné vozidlo. Na súťaži Shell Eco-marathon Europe 2018 s ním ašpirujú prekonať na jeden liter paliva až tisíc kilometrov. Začiatkom júla budú pretekať študenti Strojníckej fakulty Technickej Univerzity v Košiciach (TUKE) už po dvadsiaty piatykrát. Zo Slovenska predstavia úsporné vozidlá dokopy tri tímy.

Oproti minulému roku sa strojárom podarilo znížiť hmotnosť vozidla na takmer 35 kilogramov, čo je skoro polovica minuloročného modelu. „Použili sme samonosnú karosériu z uhlíkových vlákien. Oproti minulému roku nám preto odpadla váha rámu,“ hovorí Štefan Kender, šéf konštrukčného tímu TUKE.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac
 

Konštrukcia ušitá na mieru

Pilotka z minulého ročníka pretekov bude šoférovať aj nové vozidlo. Pomocou skenovacej technológie preto mohli študenti „ušiť“ konštrukciu na mieru drobnej vodičky Jany Duchnovskej. Tá tvrdí, že ovládanie voza zvláda ľahko: „Na šoférovanie nášho úsporného vozidla nie je potrebný žiaden špeciálny výcvik. Oproti klasickému autu je rozdiel najmä v tom, že celé ovládanie sa robí ručne, bez použitia nôh.“

Jana Duchnovská sa na novom vozidle pokúsi dosiahnuť prejsť tisíc kilometrov na liter paliva. foto: Tomáš Hrivňák
Jana Duchnovská sa na novom vozidle pokúsi ujsť tisíc kilometrov na liter paliva. foto: Tomáš Hrivňák

Na rozdiel od špičkových tímov v zahraničí, ktoré si karosérie nechávajú vyrábať vo firmách ako Airbus, si košickí konštruktéri vystačili sami. „Väčšinu súčiastok sme si vyrábali sami, od nákresov cez modely, až k samotným dielom,“ vysvetľuje člen tímu Miroslav Palko.
Doterajší rekord tímu je takmer osemsto kilometrov na jeden liter benzínu. Vozidlo naviac skonštruovali tak, aby s ním mohli súťažiť vo viacerých kategóriách, napríklad v pretekoch pre elektromotory. 

Parametre vozidla
Novo upravené vozidlo na benzínový pohon má vylepšený aerodynamický tvar, ktorý eliminuje odpor vzduchu, a odľahčená karoséria z uhlíkových vlákien znižuje celkovú váhu vozidla na 35 kilogramov. Rozmery vozidla sú 270 x 70 x 65 centimetrov, maximálna rýchlosť je 40 - 70 km/h.

reklamná správa
 

Foto: Tomáš Hrivňák


(TOH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím