Stromy bez nás prežijú, no my bez nich nie
Stromy sú nevyhnutné pre náš život. Aj keď ich často berieme ako samozrejmosť, život na zemi by bez nich neexistoval. Dávajú nám kyslík, sú útočiskom pre rôzne živočíchy, spevňujú pôdu, v horúcom lete nám poskytujú blahodarný chládok.
Keďže sú pre nás vzácnym darom, rozhodli sme sa zmapovať v našom centre tie najzaujímavejšie, ktoré určite stoja za zmienku.
NAJstarší strom v Košiciach – topoľ biely
Neďaleko železničnej stanice v Mestskom parku rastie vzácny strom – topoľ biely. Jeho vek sa odhaduje na približne 150 rokov, čím sa stal najstarším stromom v Košiciach. Pamätá si obe svetové vojny, zavedenie konskej železnice koncom 19. storočia, ale aj bombardovanie Košíc.
Ako je však možné, že prežil tieto rušné roky a dokonca v takom dobrom zdravotnom stave? Podľa vedúceho oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ Róberta Gregoreka už vtedy musel budiť svojou monumentálnosťou rešpekt a v neposlednom rade mal aj istú dávku šťastia. „Musím podotknúť, že dôležitá je aj jeho genetika, ako aj miesto, kde rastie, a to Mestský park, pretože sa nachádza na brehoch nivy Hornádu, kde zásoba vody je takmer neobmedzená.“
Podľa Gregoreka ide o majestátny exemplár aj v rámci svojho druhu. „Topoľ rastie pomerne rýchlo a nemusel by sa za menej priaznivých podmienok dožiť takého vysokého veku. Je to unikátny prírodný výtvor, ktorý nie je len tak náhodou chránený,“ dodáva.
Topoľ biely sa týči do výšky 27 metrov, takže ho žiadne oko neprehliadne. Zaujímavosťou však je, že na svoj vek neustále rastie aj vo svojom obvode. „V roku 1991 mal 661 centimetrov, no v máji tohto roku mu namerali obvod kmeňa 710 centimetrov. Môžeme teda povedať, že tento strom sa vyvíja aj napriek tomu, že už má pokročilý vek,“ hovorí Gregorek.
NAJexotickejší exemplár – sekvojovec mamutí
V našom meste rastú aj iné zaujímavé exempláre, ktoré sú jedinečné a vzácne. Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach sa môže pýšiť dvojčatami sekvojovca mamutieho. Pochádzajú zo Severnej Ameriky a v našich končinách sú veľmi ojedinelé. Aj keď dvojčatá majú okolo 50 rokov, môžu sa dožiť niekoľkých stoviek rokov, za optimálnych podmienok až tri tisícročia!
Tieto stromy patria do samostatnej kategórie. Sú to exotické rastliny, ktoré u nás nemajú zastúpenie, pretože sú vzdialené nášmu druhovému zloženiu. Sekvojovec mamutí je teda výnimočný druh a v našom meste je málo zastúpený.
V Košiciach rastie len šesť exemplárov, a to iba v botanickej záhrade. „Ich hlavným superlatívom je perspektíva vyrásť do obrovských parametrov. Dosiahnuť môžu výšku až 150 metrov, čo žiadna z našich rastlín nedokáže. Jednoducho – sekvojovec sa nedá porovnávať s inými stromami. Aj keď naše sekvojovce majú okolo 27 metrov, verím, že ešte vyrastú. Ďalšie generácie sa teda majú načo tešiť,“ konštatuje Gregorek. Vďaka svojim obrovským parametrom je odvodený aj názov tohto stromu – mamutí.
NAJkošatejšia koruna – Ginko dvojlaločné
Základná škola na Masarykovej ulici sa môže pochváliť zaujímavým stromom, ktorý rastie priamo v jej areáli. Ginko biloba alebo ginko dvojlaločné je známe svojimi liečivými účinkami. Už pred 5000 rokmi stará čínska medicína používala ginko pri liečení porúch pamäti, bolesti hlavy či na depresívne stavy.
Sú to vzácne, zbierkové rastliny, ktoré nájdeme v starších historických parkoch alebo záhradách. „Zaujímavosťou je, že majú oddelené pohlavie. Na Masarykovej ulici sa našťastie nachádza samec, pretože samičie bobule odpudivo páchnu aj napriek tomu, že ich semená sú jedlé a veľmi zdravé,“ hovorí Gregorek.
Výnimočnosť ginka, ktoré rastie na Masarykovej ulici, spočíva najmä v jeho obrovských rozmeroch. Je vysoké 17 metrov a obvod jeho kmeňa meria až 345 cm. Netypický je však svojou rozsiahlou korunou s priemerom 19 metrov. „Zo skúseností vieme, že samčie exempláre bývajú štíhlejšie. Môžem povedať, že je to zdravý, šťastný, rozkonárený strom a svojou korunou sa pravdepodobne stáva najväčším ginkom v našom meste,“ dodáva.
Stromy sú pre nás nesmierne užitočné, preto by sme na nich nemali zabúdať, ale vážiť si ich a chrániť. Žiť bez stromov sa nedá.
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.