Svätá Lucia noci upíja
Na zajtrajší 13. december pripadá sviatok svätej Lucie. K tomuto dňu sa vzťahuje veľa povier aj ľudových zvykov, niektoré majú dokonca hororový nádych.
V našich končinách je známa pranostika – Svätá Lucia noci upíja, ale dňa nepridá. Hovorí vlastne o najdlhšej noci v roku. Táto pranostika však vznikla ešte pred zmenou juliánskeho kalendára na gregoriánsky. Po jeho prijatí to už neplatí, zimný slnovrat je totiž 21. alebo 22. decembra.
Kto bola Lucia
Lucia sa narodila v roku 284 do zámožnej rodiny v sicílskych Syrakúzach. Už v detstve dala sľub čistoty kresťanskému bohu. Rodičia ju proti jej vôli sľúbili váženému pohanskému mladíkovi. Jedného dňa jej matka vážne ochorela, Lucia ju teda vzala k hrobu svätej Agáty, kde sa zázračne uzdravila. Dievča si potom od matky vyprosilo zrušenie svadby. Keď sa dozvedela, že mladík na nej najviac miluje oči, vypichla si ich a nechala mu ich poslať. Druhý deň sa jej však zrak vrátil. Snúbenec ju udal cisárovi Diokleciánovi, a ten ju dal kruto mučiť a potom zabiť.
Ďalšia legenda
Z iných prameňov je známe, že Luciu odviezli do nevestinca, pretože sa nechcela vzdať svojej kresťanskej viery. Keď si sadla na voz, nechcel sa pohnúť. Zlomiť ju nedokázala ani vriaca živica, ktorú jej liali na kožu, a tak ju nakoniec prebodli mečom. Vo chvíli, keď umierala, povedala proroctvo, ktoré sa neskôr naplnilo, že prenasledovanie kresťanov sa čoskoro skončí. Dioklecián do roka padol a o deväť rokov rímsky cisár Konštantín I. Veľký povolil kresťanstvo. Lucia zomrela mučeníckou smrťou 13. decembra v roku 304. V 5. storočí ju vyhlásili za svätú. Je patrónkou krajčírov, kočišov, práčok, ale aj iných remeselníkov. Ochraňovať mala slepcov a deti.
Vyrezával sa stolček
Ku dňu svätej Lucie sa viaže tradícia vyrezávania magického stolčeka. Pracovať sa na ňom malo od Ondreja do Lucie. Stolček mal byť bez jediného klinca a bolo potrebné sa s ním v deň sv. Lucie o polnoci vybrať na krížne cesty. „Cez dierku na stolčeku sa navôkol díva rôznymi svetovými stranami a vďaka nej je možné rozpoznať, kto je bosorák alebo ktorá zo žien je strigou,“ hovorí košická veštica Lívia.
Kto je striga?
Ako sme sa od Lívie dozvedeli, druhou možnosťou je zhotoviť obdobný stolček ale v termíne od Lucie až do Vianoc. „Cez polnočnú omšu sa naň treba posadiť chrbtom k oltáru. Vďaka stolčeku sa z vchádzajúcich žien vyjaví tá, ktorá je strigou. Toto lustrovanie bolo pre veriacich nesmierne dôležité, pretože vďaka tomu vedeli zistiť, kto im alebo ich dobytku zámerne škodí, ktorá osoba im robí zle, ktorá vie zaklínať, porábať, uhranúť a podobne. Verilo sa, že práve týmito pomôckami a postupmi sa môže odhaliť zlo.“
Biele šaty
Na deň sv. Lucie sa dievčatá vyobliekali do bielych šiat, tvár si natreli múkou a pomocou husacích pier vymetali všetky kúty domov. Toto vymetanie sa robilo v úplnej tichosti, a to z obáv, aby ich zlé sily podľa hlasu neskôr nespoznali. Na Luciu sa výborne veštilo, robili sa rôzne čarovné nápoje, odklínalo a zaklínalo sa. V daný deň sa mimoriadne darilo rôznym rituálom, nanešťastie aj tým negatívnym.
Krstné meno Lucia je u nás veľmi obľúbené. Pôvod má v latinskom slove „lux“, čo značí „svetlo“. Meno Lucia znamená „svetlá“ či „žiariaca“.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.