Tieto mýty o ľudskom mozgu vám vyvrátime
Ľudský mozog – neuveriteľne zložitý a podstatný orgán ľudského tela. Riadi viaceré procesy v našom tele, na starosti má naše myslenie, emócie či vnímanie.
O ľudskom mozgu a pamäti však existuje niekoľko mýtov, ktoré nie sú založené na pravde. Ktoré z nich to sú?
[ad][/ad]Mýtus: Opakovanie je matka múdrosti
Fakt: To však nie je úplne pravda. Príliš častým opakovaním nášmu mozgu bránime, aby si informácie poriadne uložil. Opakovať preto musíme v určitých intervaloch a najmä s prestávkami.
Mýtus: Ľudská pamäť je nevyčerpateľná
Fakt: Omyl. Konkrétne informácie a spomienky náš mozog uchováva len na istý čas a zapamätať si v živote všetko je, bohužiaľ, viac ako nemožné. Preto náš mozog selektuje a ukladá iba tie informácie, ktoré sú pre nás dôležité.
Mýtus: Najlepšie si veci zapamätáme, ak sa ich učíme pred spánkom
Fakt: Opak je pravdou. Najlepším časom na učenie sú podľa výskumov práve skoré ranné hodiny. Informácie, ktoré náš mozog vstrebáva počas dňa si pravdepodobne zapamätáme na dlhší čas, kým tie z nočných hodín zabudneme oveľa skôr. Ľudský mozog je totiž počas dňa v maximálnej pozornosti.
Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Mýtus: Dlhý spánok je dobrý pre naše zdravie a pamäť
Fakt: Spánok je síce veľmi dôležitý, ale nemal by byť až príliš dlhý. Keď ste unavení, choďte spať. Pokiaľ sa zobudíte aj bez budíka skôr ako ste plánovali, je to signál vášho organizmu aj mozgu, že je pripravený na nové informácie.
Mýtus: Nikdy nezabúdame
Fakt: Ľudský mozog všetky získané informácie neukladá navždy. Naše spomienky a vedomosti postupne chátrajú. Najdlhšie si náš mozog uchová iba tie spomienky, ktoré sú pre nás naozaj silné a niečo znamenajú.
Mýtus: Alkohol zabíja mozgové bunky
Fakt: Je jasné, že časté pitie alkoholu na mozog určite nemá pozitívne účinky – mozgové bunky však úplne nezabíja. Poškodzuje iba konce neurónov, čo môže mať často za následok práve veľmi známe symptómy: problémy s pamäťou, zrozumiteľnou komunikáciou či motorikou.
Mýtus: S vekom sa pamäť zhoršuje
Fakt: Je pravda, že s vekom sa zvyšuje riziko rôznych ochorení, no práve ľudský mozog je (pokiaľ ho, samozrejme, trénujeme) jedným z najodolnejších orgánov a dokáže správne fungovať až do veľmi vysokého veku. Krížovky preto rozhodne netreba podceňovať.
(TASR)
Zdroj: interez.sk
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.