Tipy ako mať ekologickejšiu domácnosť
Väčšina ľudí si pod pojmom ekologická domácnosť alebo zero waste domácnosť predstaví bývanie niekde mimo civilizácie a bez elektriny. Vôbec to tak však nemusí byť. Domácnosti, ktoré sa snažia žiť ekologickejšie len berú väčší ohľad na našu planétu. Ekologickejší životný štýl sa zakladá na čo najnižšom zaťažovaní životného prostredia našimi činnosťami a rozhodnutiami. Možno by ste aj chceli začať žiť ekologickejšie, ale neviete, ako na to. Prinášame vám tipy, ako môže byť aj vaša domácnosť viac ekologická a ohľaduplnejšia k našej prírode.
Nakupovanie
Každý z nás to pozná, minimálne raz do týždňa je potrebný väčší nákup potravín a vecí, ktoré nám v domácnosti chýbajú. Predtým ako pôjdete na nákup, je dobré si napísať nákupný zoznam. S nákupným zoznamom sa vyhnete nákupu zbytočných potravín, ktoré už buď doma máte alebo ktoré ani nevyužijete a nakoniec ich len vyhodíte. Ak už budete mať cestu do supermarketu, vezmite si so sebou svoje vlastné látkové vrecúška na zeleninu či ovocie. Pri nákupe je dobré uprednostniť papierové a sklenené obaly pred tými plastovými. Na nákup si vezmite aj svoju látkovú nákupnú tašku, vyhnete sa tak zbytočným igelitovým taškám, ktoré doma aj tak vyhodíte.
Ak si už aj nakúpite viac potravín ako viete spotrebovať, nevyhadzujte ich hneď. Stačí sa opýtať rodičov alebo starých rodičov na rodinné recepty na džemy, zaváraniny, sirupy a podobne. Zeleninu alebo bylinky môžete aj zamraziť a použiť ich neskôr.
Kompost
Čo nezjete, to môžete skompostovať. Šupky zo zeleniny a ovocia či nespotrebované jedlo patria k bioodpadu. V niektorých mestách už majú zriadené hnedé zberné nádoby na tento odpad. Ak vaše mesto nemá takúto možnosť, z tohto bioodpadu si ľahko viete spraviť hnojivo. Ak bývate v byte, zaobstarajte si kompostér. Nemusíte sa báť zápachu ani toho, že vám z neho začnú vyliezať dážďovky.
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.