TOP udalosti za rok 2019 v Košiciach
Košice sú mestom, v ktorom sa stále niečo mimoriadne deje. Významné športové či spoločenské udalosti, veľkolepé koncerty, historické nálezy či očarujúce novinky rôzneho druhu. Pripomeňme si najvýznamnejšie udalosti tohto roka.
Poklad v Levočskom dome
V jednej z najznámejších budov na košickej Hlavnej ulici sa podaril archeológom unikátny objav. Našli poklad. V južnom trakte pivnice Levočského domu, v ktorom v súčasnosti sídli pivovar, sa nachádzali historické mince. Žetóny ako dôkazy hazardných hier aj architektúra z 13. – 14. storočia potvrdili, že Levočský dom je najstaršou svetskou stavbou v Košiciach. Archeologický výskum prebiehal na prelome rokov 2018 – 2019.
Najhodnotnejším objavom je viac ako 500 strieborných mincí z 15. až 17. storočia od minimálne pätnástich panovníkov strednej Európy. Našli sa aj keramické nádoby, fajky, olovené plomby, šperky, prstene, strieborné špendlíky, kostená kocka či žetóny na hazardné hry. V poklade prevažujú mince poľského panovníka Žigmunda III. Vasu, no významný podiel majú aj mince Mateja II. a protikráľa Gabriela Betlena. Hracie žetóny aj kocka dokazujú hazardné hry, ktoré sa v tom čase prevádzkovali v košických hostincoch a krčmách. Nechýba ani dobová keramika, gotické poháre, džbán, z mladších unikátny hlinený štamperlík, ktorý možno pochádza zo svadby Gabriela Betlena.
Práve svadba Betlena a Kataríny Brandenburskej v roku 1626 patrí medzi najznámejšie oslavy v histórii Levočského domu. Trvala týždeň a boli na ňu pozvaní všetci panovníci z celej dnešnej Európskej únie. Na konci výskumu sa podarilo nájsť jedinečnú architektúru z 13. – 14. storočia, rovnako aj šachtu prevétu, teda žumpu, ktorá je na Slovensku unikátom. Preukazuje, že v Levočskom dome žil bohatý človek. Pre históriu Košíc je to súbor, ktorý sa vykope raz za desiatky rokov.
Deväť hláv štátov v Košiciach
Významnou udalosťou roku 2019 bolo aj stretnutie deviatich prezidentov v našom meste. Prezident Andrej Kiska hostil 28. februára za okrúhlym stolom v Kasárňach/Kulturparku prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9) – Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska (deviatym členom je Slovensko). Pozvanie na stretnutie prijal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Na streche pavilónu Alfa, v ktorom prebiehali rokovania, boli aj ostreľovači, dbali na bezpečnosť hostí.
Hlavným cieľom podujatia iniciovaného prezidentom Kiskom bolo pripomenutie si 70. výročia vzniku NATO, 15. výročia vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska. Prezidenti v dvoch plenárnych rokovaniach diskutovali o ochrane proti kybernetickým hrozbám, šíreniu dezinformácií a propagandy.
Po obede v areáli Kulturparku slávnostne odhalili pamätník pri príležitosti stretnutia prezidentov. Na záver stretnutia sa hlavy štátov zúčastnili divadelného predstavenia na Malej scéne Štátneho divadla, pozreli si experimentálne tanečné divadlo Denník Anny Frankovej.
Zdieľaná eko doprava
Tento rok bol prelomový aj z hľadiska dopravy v Košiciach. O ekológii sa veľa hovorí, no teraz došlo aj k činom – zdieľanie ekologických dopravných prostriedkov. Vo februári spoločnosť SHARE’Ngo priniesla carsharing – zdieľanie malých žltých elektromobilov ZhiDou D1, ktoré patria medzi najpredávanejšie elektromobily na svete. Už počas prvých dní našli svojich fanúšikov.
Jazdiť nimi môžete po celom meste, je potrebné ich však nechať len vo vymedzenej časti mesta, ktorá zahŕňa Staré Mesto a časti Severu, Juhu a Západu. Lokalizovať autá môžete prostredníctvom mobilnej aplikácie Sharengo. Výhodou je to, že zákazník sa vôbec nemusí starať o to, že v centre mesta treba platiť parkovné. Jednoducho auto nechá na parkovisku a platenie parkovného ide na úkor spoločnosti. Rovnaké je to aj s nabíjaním batérie. Dojazd auta na jedno nabitie je približne 100 kilometrov.
Pohodlný a ekologický spôsob dopravy priniesla všetkým Košičanom i návštevníkom v máji 2019 spoločnosť Antik Telecom.
Bikesharing ako koncept spoločných bicyklov funguje tiež pomocou mobilnej aplikácie – AntikCityBike. Každý z bicyklov je monitorovaný pomocou GPS a tiež spojený cez GSM sieť s centrálou Antiku. Bicykle sú v rámci bikesharingu k dispozícii pre jazdy vo všetkých mestských častiach Košíc. Používať ich môžete aj mimo mesta, no s podmienkou jeho následného zaparkovania v Košiciach, a to na ľubovoľnom verejne dostupnom a viditeľnom mieste.
Spoločnosť Antik Telecom zároveň tohto roku v októbri odštartovala aj ekologický motosharing, čiže zdieľanie elektrických mopedov. Celý systém funguje podobne ako pri bikesharingu. Po naplnení plánov bude v metropole východu dostupných až 200 elektrických skútrov. Každý z nich má dojazd 65 kilometrov na jedno nabitie.
Majstrovstvá sveta v hokeji 2019
Košice boli v máji hokejovým mestom a Steel Aréna domácim stánkom pre slovenských reprezentantov. Návštevnosť majstrovstiev sveta prekonala aj očakávania organizátora – Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. V roku 2011, keď boli MS prvýkrát iba na Slovensku (v minulosti boli v bývalom Československu), štadióny v Bratislave a Košiciach navštívilo 406-tisíc hokejových fanúšikov. Teraz sa toto číslo podarilo prekonať už po štvrťfinálových súbojoch. Rozhodnutie odohrať zápasy slovenskej reprezentácie na východe Slovenska bolo aj z tohto uhla pohľadu správne. Súboje v Košiciach videlo spolu takmer 185-tisíc ľudí, pričom až deväť zápasov bolo vypredaných. Košickú fanzónu v Kasárňach Kulturparku navštívilo skoro 77-tisíc fanúšikov. Najvyššiu účasť zaznamenali v prvý deň šampionátu 11. mája, a to vyše 13-tisíc návštevníkov. Najviac ich zo zahraničia prišlo z Fínska, Dánska, Nemecka, Anglicka a Francúzska. Majstrami sveta sa stali hokejisti Fínska. Vyhrali nad Kanadou 3:1.
Biela noc v trojdňovom formáte
Biela noc, najväčší festival súčasného umenia na Slovensku, oslávila tento rok 10. narodeniny. Okrem obľúbených umeleckých zastávok v uliciach mesta, priestorových inštalácií, monumentálnych objektov a digitálneho umenia, boli v ponuke aj workshopy, filmové predstavenia či pohybové performance, a to od viac než štyroch desiatok významných tvorcov zo Slovenska, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Kanady, Brazílie či Austrálie.
Prvýkrát v histórii sa Biela noc predstavila vo výnimočnom, trojdňovom formáte. Program v prvý októbrový víkend si teda Košičania mohli vychutnávať takmer kedykoľvek od piatkového poludnia až do nedeľnej polnoci. Jednou z najpozoruhodnejších inštalácií bolo monumentálne dielo GAIA od uznávaného britského umelca Luka Jerrama. Išlo o sedem metrov širokú, rotujúcu napodobeninu Zeme. Každý jej centimeter štvorcový zobrazoval približne 18 km štvorcových zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA.
Ak by ste od nej stáli vo vzdialenosti 211 metrov, hľadeli by ste na planétu v rovnakej mierke ako astronauti pozorujúci „modrú bodku“ z Mesiaca. Hoci je teda GAIA v porovnaní so svojou predlohou menšia v rádoch miliónov, svojím spôsobom poskytovala voľnému oku návštevníkov detailnejší a komplexnejší pohľad na zemeguľu než pohľad z Mesiaca.
Zaujali aj zvedavé chápadlá chobotnice trčiace z okien, balkónov a strechy košickej Kunsthalle. Farebné a hravé nadrozmerné nafukovačky už ozvláštnili mnohé svetové metropoly a boli súčasťou vystúpení Cirque du Soleil či otváracieho ceremoniálu Paralympijských hier v Londýne.
[ad][/ad](ML, SZ)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.