09.11.16

Tri najkrajšie fontány v našom meste

Košice sú mesto, ktoré sa môže pýšiť nielen historickými pamiatkami, neopakovateľnou atmosférou, ale aj nádhernými fontánami. Aj keď už máme jesenné obdobie, pripomeňme si krásu týchto zaujímavých atrakcií. Vybrali sme si tri najkrajšie fontány. Prečo práve tieto?

Naše mesto zdobí 16 funkčných a pravidelne prevádzkovaných fontán, ktoré sú lákadlom nielen pre Košičanov, ale aj pre turistov, ktorí si v príjemnom počasí radi pri nich posedia a relaxujú.

NAJatraktívnejšia fontána – súlad vody a hudby

Priamo v centre medzi Štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety sa nachádza azda najkrajšia fontána Košíc, ktorá svojou monumentálnosťou, ako aj reagovaním na tóny hudby, ohúri každého návštevníka. Práve preto dostala príznačný názov Hrajúca fontána. Jej výnimočnosť pozostáva aj v tom, že je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu. Postavili ju v roku 1986 a o dvadsať rokov neskôr zrekonštruovali do terajšej podoby.

Počas letných dní reaguje nielen na vlastnú hudbu, ale každú hodinu sa rozozvučí do rytmu zvonkohry. V repertoári má takmer sto piesni, ktoré spríjemňujú obyvateľom mesta i turistom chvíle strávené v metropole východu. Zvonkohra pozostáva z 22 zvonov, symbolov rovnakého počtu mestských častí, ktoré spolu vážia skoro 1,5 tony a sú usporiadané do tvaru strapca.

Fontána synchrónne reaguje nielen na tóny spomínanej zvonkohry, ale dokonca aj na živú hudbu znejúcu zo Štátneho divadla, čo je záruka nezabudnuteľného zážitku pre všetkých, ktorí zavítajú do nášho mesta. Vo fontáne sa nachádza 750 dýz, ktoré dokážu vystrieknuť vodu až do výšky 19 metrov. Vo večerných hodinách vizuálny zážitok dopĺňa farebné osvetlenie v piatich farbách. Riadi ho počítač, ktorý sa nachádza v nenápadnom presklennom altánku v blízkosti fontány. Hrajúca fontána je tak čarovná, že pri nej často vidieť svadobčanov pri fotení. Prichádzajú do Košíc aj zo širšieho okolia, aby si svoje svadobné momenty zaznamenali pri najkrajšej fontáne v našom meste.  

Hrajúca fontána – je nielen najkrajšou, ale aj najstaršou fontánou v Košiciach.
Hrajúca fontána – je nielen najkrajšou, ale aj najstaršou fontánou v Košiciach.

NAJzaujímavejšia fontána – unikát s rybami

Ak sa prejdete po Hlavnej ulici, určite vaše oči padnú na ďalšiu, aj keď o čosi menšiu, ale o to zaujímavejšiu fontánu v našom meste. Územie medzi súsoším Immaculaty a dolnou mestskou bránou bolo kedysi ostrovom medzi ramenami Čermeľského potoka. Práve na ňom bola postavená nielen naša gotická katedrála - Dóm sv. Alžbety, ale aj divadlo. Začiatkom 19. storočia za peniaze miestneho lekára Jozefa Viczayho zriadili na tomto mieste prvú promenádu. V roku 1907 ju premenili na dnešný park. Fontánu, ktorá sa tam dnes nachádza, umiestnili pri doposiaľ poslednej rekonštrukcii v rokoch 1994-1995. Vďaka jej autorovi, sochárovi Arpádovi Račkovi, sa dnes naše centrum môže pýšiť aj ďalším unikátom, a to Fontánou pri Immaculate, známou aj ako Fontána znamení.

Ako v jedinej v Košiciach tam plávajú živé ryby, čo vyzdvihuje nielen jej atraktivitu, ale aj originálnosť. V letných dňoch môžete sledovať japonské Koi kapry, o ktoré sa v zimnom období starajú študenti klubu Aqua Terra Univerzity Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Fontána pri Immaculate je známa aj svojimi „magickými“ schopnosťami. Je okrúhleho tvaru a sú na nej zobrazené všetky znamenia zverokruhu. Vraví sa, že ak pohladkáte to svoje, splní sa vám najtajnejšie želanie. Či už to je pravda alebo nie, určite to stojí za vyskúšanie.

Fontána pri Immaculate – známa nielen živými rybami, ale aj ,,magickými“ schopnosťami.
Fontána pri Immaculate – známa nielen živými rybami, ale aj ,,magickými“ schopnosťami.

NAJmodernejšia fontána – pastva pre oči

Do trojice najkrajších fontán v našom meste neodmysliteľne patrí aj tá najväčšia v Mestskom parku. V rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 ju revitalizovali a dnes je najväčšou a najmodernejšou v Košiciach. Voda z nej strieka z 35 trysiek a jej svietidlá v štyroch farbách, (červená, zelená, modrá a biela) vo večerných hodinách vytvárajú nádherné svetelné efekty.

Fontána v Mestskom parku je riadená špeciálnym softvérom. Vďaka nemu sa dajú naprogramovať funkcie jednotlivých trysiek, podsvietenie i hudba. Práve toto počítačové riadenie jednotlivých čerpadiel ju odlišuje od iných fontán v Košiciach a okolí. Efekty vystrekujúcej vody v kombinácii so svetlami v štyroch farbách očaria skutočne každého.

Jej jedinečnosť však spočíva aj v umiestnení. Mestský park je vstupnou bránou do nášho mesta, cez ktorý denne prejdú stovky návštevníkov, turistov, ako aj samotných Košičanov. Nie raz sa pri fontáne pristavia, posedia na lavičkách a zapozerajú sa do vodných špirál, ktoré vytvára. Pre romantickú atmosféru ju navštevuje aj množstvo zaľúbených párov.  

Fontána v Mestskom parku je vyhľadávanou atrakciou nielen vo všedných dňoch, ale aj počas podujatí ako napríklad Imaginácie, keď slúžila napríklad aj ako filmové plátno, na ktorom kvapôčky vody vytvárali najrôznejšie obrazce.

Fontána v Mestskom parku – najväčšia a najmodernejšia fontána, ktorá svojimi efektmi ohúri každého.
Fontána v Mestskom parku – najväčšia a najmodernejšia fontána, ktorá svojimi efektmi ohúri každého.
SLEDUJTE RELÁCIU NAJ V KOŠICIACH NA TV KOŠICE:DNES.

 

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím