V Košiciach dýchame 5-krát horší vzduch ako na horách
Našich čitateľov sme už informovali, že 29. mája experti z európskeho projektu Clean Air merali v Košiciach znečistenie ovzdušia veľmi jemnými prachovými časticami. Odhalili pritom viaceré závažné skutočnosti.
Prvou boli vysoké tzv. pozaďové hodnoty „čistého“ vzduchu v Košiciach, ktoré dosahovali v priemere takmer 7000 častíc na cm3. Za čistý vzduch v obci možno pritom na Slovensku aktuálne považovať vzduch s priemernou hodnotou pod 3000 častíc na cm3. Namerali ho napríklad vo Zvolene, ale aj na Kolibe v Bratislave.
„Najviac ma prekvapili výsledky z merania v taxíku, ktorým sme sa previezli ráno v pracovný deň okolo centra Košíc. Tieto hodnoty sú podobné vo všetkých autách, v ktorých cestujeme cez naše mesto, pretože ventilácia jemné prachové častice nezachytí. Potom, samozrejme, hodnoty v podzemnej garáži, to sme nečakali,“ povedal pre košice:dnes predseda OZ CEPTA Daniel Lešinský. Na projekte sa spolupodieľa s dánskym expertom Kaare Press-Kristensenom (Danish Ecological Council).
„Veľmi čistý vzduch s priemermi pod 1500 č/ cm3 sa nám podarilo počas víkendu namerať vo Vysokých Tatrách. Odmerali sme tam aj doposiaľ najnižšiu hodnotu v EÚ, a to na Lomnickom štíte 955 č/cm3. Znamená to, že čistý vzduch v Košiciach bol 5x horší ako čistý vzduch na horách,“ dodal D. Lešinský.
Podľa Kaare Press-Kristensena takto znečistený vzduch v Košiciach spôsobuje vážne zdravotné problémy, napríklad kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, rakovinu, a tým aj predčasné úmrtia. Podľa odborníkov sa za minútu a v pokoji nadýchneme asi 15-krát. Pri jednom nádychu „čistého“ vzduchu v Košiciach vdýchneme 3,5 milióna prachových častíc a za minútu až 52 miliónov častíc.
Riešenia pre zníženie znečistenia ovzdušia v Košiciach:
- Ak sa potrebujeme niekam presunúť, tak inak než autom alebo motorkou. Ideálny je bicykel, kolobežka, chôdza, MHD
- Ak sa inak nedá ako autom, vždy využívajme EKOŠOFÉROVANIE
- Zavedenie nízkoemisnej zóny v centre a v husto obývaných častiach mesta Košice
- Maximálna podpora a rozvoj cyklodopravy, s prioritou bezpečnosti cyklistov
- Výmena všetkých dieselových autobusov starších ako EURO 5 za CNG – plynový, ekologický a ekonomický pohon alebo za trolejbusy.
- Osveta v oblasti používania lokálnych kúrenísk (krby, kotle, pece na tuhé palivo)
- Pri rekonštrukciách v husto obývaných či navštevovaných častiach mesta zaviesť prísne výberové kritériá pre verejné obstarávanie (tzv. zelené VO). Pre stavebné firmy by mala platiť podmienka filtrov na pevné častice pre všetky mechanizmy a vozidlá na stavbe.
Najhorší vzduch (priemerné hodnoty počas 15 minút) v Košiciach zaznamenali:
- na Štefánikovej ulici /22 350 č/cm3
- v staršom, zelenom autobuse MHD (Solaris, EURO III) s dieselovým motorom /33 550 č/cm3
- v taxíku pri jazde okolo centra /40 200 č/cm3
- v podzemnej garáži nákupného centra (42 900 č/cm3
Hlavné zdroje lokálneho znečistenia ovzdušia v obciach:
- doprava, predovšetkým vozidlá s dieselovým pohonom
- lokálne kúreniská
- regionálne znečistenie má na svedomí hlavne priemysel a energetika
(ver)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.