V Košiciach vyrastá nové sídlisko
Výstavba na kopci Heringeš má ambíciu stať sa moderným košickým sídliskom. Po tom, čo na začiatku 80. rokov zapadol projekt Východné mesto prachom, má preto opäť šancu na realizáciu.
Na prelome 70. a 80. rokov dosiahla sídlisková výstavba svoj vrchol. Vyvstala otázka, čo ďalej.
Znovuzrodenie Východného mesta
Mesto sa nemalo kam rozrastať. Už v tomto období sa uvažovalo o „expanzii na východ”, teda na kopce okolo Heringešu až po Košickú Novú Ves. Napokon však mesto od plánov na vyše 20 rokov upustilo. Požiadavky realitného trhu však v roku 2008 výstavbu opätovne rozhýbali. „Domnievam sa, že novovznikajúce sídlisko je súčasťou bývalej koncepcie plánov na výstavbu Východného mesta,” vyjadril sa architekt Ladislav Timura, ktorý sa ešte v 80. rokoch spolupodieľal na príprave územného plánu v danej lokalite.
Na kopci Heringeš
Projekt Panoráma na slnečnej strane kopca Heringeš pred Košickou Novou Vsou môžeme pokladať za jeden z najambicióznejších urbanistických zámerov v Košickom kraji za posledné roky. Ubytovať sa tu môžete v nízkoenergetických rodinných aj bytových domoch. „Mnoho domov je vystavaných formou radovej zástavby. Je to lepšia alternatíva ako klasické byty. Tentotyp stavby ponúka možnosť pohrať saʼ s výškou domu. Celkovo majú architekti pri moderných stavbách, ktoré v súčasnosti vyrastajú, väčšiu slobodu a možnosti prejaviť estetické cítenie, než to bolo pred rokom ´89, v tzv. panelákovej ére,” dodáva Timura.
V objekte nechýba základná občianska vybavenosť, ktorá sa v blízkej budúcnosti má ešte výrazne posilniť. Vďaka úspešnej pilotnej etape sa stavia ďalej. Miesta je dostatok. Pôvodný plán výstavby Východného mesta totiž rátal s bývaním až pre 50 000 obyvateľov v niekoľkých okrskoch na rozlohe 800 hektárov. V súčasnosti patrí projekt Panoráma pod Vyšné Opátske. Starosta mestskej časte Viktor Mikluš však nevylučuje, že by sa v budúcnosti mohol odčleniť a vznikla by tak samostatná mestská časť. „Záleží od cieľového stavu vybudovania tohto obytného súboru. Čas ukáže, či sa napokon dočkáme nového usporiadania mesta,“ prezradil. Sídliská v minulosti a dnes sa značne líšia.
Uniformitu nahradila pestrosť
Aj takto sa dajú stručne opísať viaceré košické sídliská spred revolúcie. Moderné novostavby sa, naopak, majú ambíciu odlíšiť. „Charakter výstavieb v Košiciach sa menil historicky. Špecifický charakter majú bytové výstavby, ktoré vznikli v 50., 60., 80. rokoch, ako aj tie, ktoré sa stavajú dnes. V 50. rokoch vznikali posledné tehlové byty v Starom meste,“ opisuje turistický sprievodca Milan Kolcun. 60. roky znamenali prvú skutočne masívnu bytovú výstavbu. 70. a 80. roky sú charakteristické ako paneláková éra. Vznikali sídliská typu Furča a Ťahanovce, budované z nevýrazných šedých panelov.
Ťahanovce 2-krát hustejšia ako Terasa
Kvôli nedostatku priestoru však majú tieto mestské časti strohú občiansku vybavenosť a zhustenú blokovú zástavbu. „Tieto sídliská sú extrémne husto zastavané. Ľudia si vidia z okna do okna. Ťahanovce sú takmer dvojnásobne hustejšie zastavané ako Terasa,“ pokračuje Kolcún.
Viac kreativity aj priestoru
„Stavby, ktoré vznikali za socializmu, boli zväčša unifikované. Postaviť klasický panelák bolo ako stavať puzzle. Kocky do seba museli zapadať a priestor na kreativitu nezostával,“ približuje architekt Timura. Požiadavka trhu v tom čase bola jasne daná – ubytovať na vznikajúcich sídliskach čo najväčší počet obyvateľov. Práve to už v súčasnosti nie je primárnym cieľom novostavieb. Aj vďaka tomu je možné pri riešení návrhu dopriať stavbám viac priestoru a obyvateľom väčší komfort a súkromie.
Bronislava Kubišová (právnička):
Ako pozitíva vnímam lokalitu, bezpečnosť a komunitnú atmosféru. Vzniklo tu také malé „satelitné mestečko“. Lokalita poskytuje výhľady na mesto a zároveň aj na okolité vrchy. V blízkosti sú lesy aj cyklotrasa. Teší ma aj pocit bezpečia. Parkovacie miesta sú väčšinou vnútorné, verejné smetné debny sa zamykajú, brány sú na čip a zabezpečené niekoľkými dverami. Funguje tu tiež príjemná komunitná atmosféra. Tým, že tu žijú prevažne rodiny s deťmi, pravidelne sa organizujú rôzne podujatia, ako šarkaniáda či oslava Halloweenu.Peter Šaffa (IT konzultant): Na Panoráme bývam v bytovom dome. Býva sa mi tu veľmi príjemne. Je to pokojné, tiché a moderné miesto. Zároveň vnímam ceny bytov, čo sa týka novostavieb, ktoré sú dostupné v Košiciach, za prijateľné. Jediné, čo mi tu chýba, je lepšia infraštruktúra, ako napríklad nákupné centrum. Ja sa prepravujem autom, takže v tom až taký problém nevidím, ale ľuďom, ktorí cestujú autom a nemajú priamo v mieste bydliska nákupné centrum alebo obchod, to môže prekážať. Pripravuje sa ale ďalšia výstavba, ktorá by toto mala spĺňať.
Lucia Beňová (manažérka): Projekt Panoráma nám s manželom nadmieru splnil naše očakávania od mestského typu bývania. Vyhovovalo nám tiež, že byt sa odovzdával ako holostavba, čiže sme si ho mohli upraviť a zariadiť podľa vlastného želania. Vyhovuje mi areál so zeleňou, kde sa dá vyjsť s deťmi či posedieť so susedmi. Areál je tiež pravidelne upravovaný, čo na iných sídliskách nie je až takou samozrejmosťou. Po zrekonštruovaní cesty a vytvorení odbočovacieho a pripájacieho pruhu sa zlepšila aj infraštruktúra.
foto: MMinvest
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.