31.08.18

V košickej zoo sa chytali netopiere

zdroj: TASR

Počas troch ročníkov Európskej noci netopierov v Zoologickej záhrade v Košiciach sa podarilo odchytiť štyri druhy netopierov - večernicu hvizdavú, večernicu pozdnú, netopiera vodného a ucháča svetlého.

Ako uviedol Ľuboš Korytár z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, vo štvrtok (30. 8.) v rámci štvrtého ročníka sa do špeciálnej siete nechytil žiaden netopier. „Túto akciu už tradične koncipujem v dvoch rovinách. Prvá je viac-menej teoretická, kde formou interaktívnej prednášky približujem ľudom základné fakty zo života biológie a ekológie netopierov a v a druhej časti podujatia zvyknem predviesť praktický odchyt netopierov, ktoré sa vyskytujú v tejto lokalite,“ spresnil s tým, že pre prípad, ak sa odchyt pomocou siete málo odrážajúcej ultrazvuk nepodarí, na akciu zabezpečí mumifikované netopiere, ktoré slúžia k výkladu.    

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Dravce škodlivého hmyzu 

Prelety netopierov monitoruje počas odchytu ultrazvukový detektor, vďaka ktorému ich môžu návštevníci počuť a identifikovať, o aký druh ide. „Na Slovensku máme zdokumentovaný výskyt 28 druhov netopierov. V rámci celej Európy je to 45 až 50 druhov,“ priblížil Korytár.    

Ako uviedol, netopiere sú významnou zložkou fauny a sú predátormi aj škodlivých druhov hmyzu. „Sú tiež veľmi významnými opeľovačmi rastlín v subtrópoch a trópoch - vďačíme im za viac ako polovicu druhov exotických plodín, ktoré sú na svete dopestovávané. Okrem toho produkujú veľmi kvalitné hnojivo guáno,“ dodal.    


Foto: TASR 
(TASR, JH)

Čítajte viac: zvierata zoo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím