V marci si pripomíname deň žien, ale aj vody či paniky
Snáď najznámejším sviatkom marca je Medzinárodný deň žien. Svojej mame, babke, sestre či priateľke by ste v tento deň mali vzdať úctu a potešiť ich malým darčekom či milým slovom. V marci však oslavujeme aj množstvo iných medzinárodných a svetových dní, o ktorých možno ani neviete.
Niektoré sú vážne, iné zábavné až bizarné. My sme vybrali tie najzaujímavejšie, ktoré určite stoja za zmienku.
8. marec – Medzinárodný deň žien
MDŽ je pripomienkou dlhodobého úsilia žien o rovnoprávnosť. Myšlienka oslavovať deň žien vznikla v Kodani na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910. Ženy bojovali za skrátenie desaťhodinového pracovného času i proti zlým pracovným podmienkam a nízkym mzdám. Samotný dátum 8. marec bol stanovený na počesť štrajku 40-tisíc newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Mnohí si však tento deň spájajú s bývalým režimom, keď tento sviatok slúžil ako nástroj propagandy. Napriek jeho minulosti poznačenej socialistickou ideológiou je potrebné v tento deň si pripomenúť, aké sú ženy silné a odvážne.
[ad][/ad]9. marec – Deň paniky
Aj vy niekedy nestíhate? Nemáte čas sa poriadne naraňajkovať či vypiť si kávu? Nebodaj k tomu zmeškáte autobus, zabudnete si doma mobil. Chytá vás stres a panika. Dochádza k nej však nielen vtedy, keď máte toho na hlave viac ako zvládate, ale aj v nebezpečných a krízových situáciách . Tento deň je venovaný práve panike, s ktorou máme čím ďalej viac skúseností. Bohužiaľ, žijeme v uponáhľanej dobe…
20. marec – Medzinárodný deň šťastia
Okrem toho, že 20. marec je prvý jarný deň, je aj oslavou šťastia. Vyhlásila ho Organizácia spojených národov (OSN) 12. júla 2012, aby si civilizácia pripomínala, že šťastie je jedným z hlavných cieľov ľudstva. Vyhlásenie Medzinárodného dňa šťastia bolo zároveň súčasťou diplomatickej kampane Bhutánu, himalájskeho kráľovstva. Tento deň bol schválený s odôvodnením OSN: „Hľadanie šťastia je základným ľudským cieľom.“
22. marec – Svetový deň vody
Bez vody by život na Zemi neexistoval. Tento deň je teda vhodnou príležitosťou, aby sme si pripomenuli, aká je voda pre nás dôležitá. Svetový deň vody bol vyhlásený v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Najdôležitejšími cieľmi tohto dňa je zvyšovať informovanosť o svetových problémoch súvisiacich s vodou a znižovanie počtu ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode, alebo ho majú obmedzený.
[ad2][/ad2]27. marec – Svetový deň divadla
Už od antických čias bolo divadlo zdrojom zábavy, oddychu a príjemných zážitkov. Oslava tohto svetového dňa je iniciatívou Medzinárodného divadelného inštitútu, ktorý je celosvetovou mimovládnou divadelnou organizáciou. Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 s cieľom priviesť divákov a umelcov k zamysleniu sa nad posolstvom, ktoré divadlá prinášajú. V tento deň sa organizujú národné a medzinárodné predstavenia zamerané na propagáciu tohto zdroja umenia.
Aké dni v marci ešte oslávime?
- 14. 3. – Svetový deň obličiek
- 17. 3. – Medzinárodný deň planetárií
- 19. 3. – Sviatok sv. Jozefa
- 21. 3. – Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii, Svetový deň zdravého spánku, Svetový deň Downovho syndrómu, Medzinárodný deň lesov
- 22. 3. – Medzinárodný deň tuleňov
- 26. 3. – Svetový deň epilepsie
- 28. 3. – Deň učiteľov
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.