V USA boli Vianoce v minulosti zakázané
Puritáni, ktorí sa začiatkom 17. storočia presťahovali z Anglicka do USA, považovali Vianoce za bezbožný, pohanský rituál a zakázali ich slávenie a dodržiavanie zvykov spojených s Vianocami.
Washington 23. decembra. Po ulici chodí muž a vykrikuje „žiadne Vianoce“. Tradičné vianočné jedlá sú zakázané, kostoly sú zatvorené a deti museli ísť do školy. Toto nie je scéna z hollywoodskeho filmu, ale realita v americkom meste Boston v roku 1647. Vianoce tam boli vtedy zakázané, pripomenul denník Washington Post.
[ad][/ad]„Žiadne ovocné koláče a už vôbec nie vianočný puding. Akékoľvek porušenie zákazu Vianoc bolo trestným činom,“ napísali noviny.
Puritáni, ktorí sa začiatkom 17. storočia presťahovali z Anglicka do Spojených štátov na pobrežie dnešného štátu Massachusetts, považovali Vianoce za bezbožný, pohanský rituál a zakázali preto ich slávenie a dodržiavanie akýchkoľvek zvykov spojených s Vianocami.
„Zbožní puritáni, ktorí sa v roku 1630 doplavili z Anglicka a založili kolóniu v Massachusettskej zátoke, priniesli so sebou niečo, čo sa môže zdať oddaným kresťanom prekvapujúce – opovrhovanie Vianocami,“ uviedla na svojom portáli televízna stanica History.
Podľa puritánskej interpretácie Biblie nie je v tejto knihe žiadny podklad pre slávenie Vianoc a 25. december by mal byť dňom pôstu a pokory za spáchané hriechy. Vianoce boli zakázané nielen pred 370 rokmi v Bostone, ale viackrát a na viacerých miestach počas ďalších dvoch storočí. K prisťahovalcom v Massachusettskej zátoke sa pridali aj puritáni v Novom Anglicku.
Celonárodný sviatok
Vianoce rozdeľovali v Novom svete nielen kresťanov a puritánov, ale aj Severanov a Južanov. Prví dávali prednosť Dňu vďakyvzdania, druhí považovali za hlavný sviatok Vianoce. Kým Severania Vianoce zakazovali, Južania v štátoch Alabama, Louisiana a Arkansas ich ustanovili za oficiálny sviatok desaťročia predtým, než boli uznané na celonárodnej úrovni.
„Až v roku 1870 boli Vianoce uznané ako oficiálny, celonárodný sviatok,“ uviedol Washington Post s tým, že vtedajší prezident Ulysses S. Grant sa týmto krokom snažil zjednotiť národ.
Diskusie týkajúce sa Vianoc sa síce potom objavili v USA ešte niekoľkokrát, teraz už sú ale Američania v tejto otázke zjednotení – Vianoce oslavuje až deväť z desiatich. Kým pre niektorých sú náboženským sviatkom, pre iných kultúrnym či rodinným, vyplýva z decembrového prieskumu verejnej mienky inštitútu Pew Research Center.
[ad2][/ad2](TASR, SŠ)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.