Vďaka týmto tipom na časový manažment budete všetko stíhať

Niekedy sa stane, že sa nakopí veľa vecí. Práca, škola, domácnosť, rodina či priatelia. Potom sa zdá, že sa nič nestíha a deň nemá dostatok hodín. Na vyriešenie tohto problému prinášame tipy na časový manažment. Svoj čas by ste mali využiť na maximum a neodkladať všetko na poslednú chvíľu.
Mapujte si úlohy
Predtým, ako sa pustíte do práce si spíšte úlohy, ktoré potrebujete dokončiť. Skvelým spôsobom je zmapovanie úloh. Úlohy si zoraďte podľa priority alebo termínu. Dokončenú úlohu následne potom prečiarknite. Tieto poznámky si zaveste nad stôl alebo na miesto, na ktoré sa často pozeráte a tým si úlohy pripomeniete. Zároveň si zachováte pocit naliehavosti a sústredíte sa na dané úlohy.
Všetky svoje úlohy ale aj povinnosti, či voľno časové aktivity si zapisujte do kalendára alebo diára. Nezapisujte si len dôležité schôdze či termíny, ale aj maličkosti ako sú domáce práce či prechádzky.
Vytvorte si spánkový režim
Ak chcete byť čo najviac produktívny, pomôže vám v tom vstávanie v rovnaký čas každý deň. Nielen vstávanie, ale aj celkový spánkový režim je veľmi podstatný. Je dôležité, aby ste spali sedem až deväť hodín každý deň rovnako. Ak budete mať pravidelný spánkový režim, dopomôže vám to k efektivite a riadeniu svojho času.
V prípade, že máte viac úloh, nerobte ich všetky naraz. Podľa vedcov zo Stanfordskej univerzity viacúlohové spracovanie oslabuje našu pozornosť, zvyšuje náchylnosť k rušeniu a predlžuje dobu spracovania.
Vyhraďte si čas na konzumovanie správ
V súčasnosti takmer každý používa sociálne siete či gmail. Pri upozornení hneď spozornieme a kontrolujeme správy. Tieto správy na nás pôsobia rušivo a väčšina si ich okamžite otvorí. Ak máte úlohy, ktoré potrebujete dokončiť, vypnite si upozornenia alebo zapnite funkciu nerušiť.
Vyhraďte si konkrétny čas, kedy budete konzumovať správy. Prečítajte si noviny ráno alebo si správy pozrite večer v televíznych novinách, ale neskrolujte zbytočne nástenky sociálnych sietí. Ani sa nenazdáte a stratíte tým aj pol dňa.
Nezabúdajte na prestávky
Veľmi dôležitá je aj prestávka. Mozog sa nedokáže sústrediť viac ako 90-120 minút, preto by dlhšia práca mohla byť neproduktívna a zbytočná. Počas práce si naplánujte prestávky, počas ktorých sa pôjdete prejsť alebo len nadýchať čerstvého vzduchu, či najesť a napiť.
Zdroj: (rd.com, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

Kačacie prsia na pomarančoch s dusenou červenou kapustou a domácou knedľou sú elegantným a chutným jedlom, ktoré spája tradičné suroviny s modernými prvkami. Tento pokrm poteší nielen chuťové poháriky, ale aj vizuálne očarí každého, kto má rád kombináciu jemného kačacieho mäsa, sladko-kyslej omáčky a klasickej prílohy.

Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Chrumkavé na povrchu, voňavé a mäkké vo vnútri – zemiakové placky, známe aj ako harule, patria medzi tradičné jedlá slovenskej kuchyne, ktoré nikdy nesklamú. Pripravte si ich jednoducho doma podľa overeného receptu, ktorý zvládnete aj bez kulinárskeho majstrovstva.