Viete, do ktorej zbernej nádoby treba vyhodiť použité rúška?
Slovensko aktuálne zažíva jedno z najťažších období svojej samostatnej histórie. Pandémia nebezpečného koronavírusu donútila nejedného z nás kompletne zmeniť životné priority a jednou z nich je aktuálne aj ochrana vlastného zdravia.
K tomuto prísnemu opatreniu pristupujú mnohí zodpovedne. Zdržujú sa v domácich karanténach, minimalizujú socializáciu s ostatnými, pomáhajú druhým, pokiaľ pomôcť vedia a, samozrejme, nechýbajú ani ochranné rúška.
[article slug=”fotopostup-nekaslite-na-ludi-ale-do-ruska-krok-po-kroku-ako-si-ho-usit”][/article]Nezabúdajte na správnu likvidáciu
Najmä rúška na tvár sú aktuálne najväčším nedostatkovým tovarom. Do behu sa dostávajú aj jednorazové rúška, ktoré ale svoju ochrannú funkciu spĺňajú len niekoľko hodín a nemožno ich použiť viackrát. Čo s takýmito rúškami treba spraviť?
Zásoby v lekárňach či iných špecializovaných obchodoch sa veľmi rýchlo míňajú. Mnohí sa preto podujali aj na vlastnoručnú výrobu.
Použité jednorazové rúško alebo ktorékoľvek iné, ktoré už svoj účel splnilo a nie je možné ho používať naďalej, treba dôkladne zlikvidovať. A práve pri likvidácii mnohí obyvatelia (nielen) Slovenska zabúdajú na ekologický rozmer. Nech je totiž rúško z akéhokoľvek materiálu, patrí len do jednej zbernej odpadovej nádoby.
[ad][/ad]Do akého odpadu patria?
Aj v prípade recyklácie (pre niekoho) obyčajného rúška platia zásady a usmernenia, ktoré stanovil hlavný hygienik a informuje o nich na svojom webe aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Ako sa ďalej na webe uvádza a čo možno mnohí nevedeli, tak použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu. Nech sú vyrobené z akéhokoľvek materiálu, vyhadzujú sa do nevytriedeného komunálneho odpadu. Nezáleží pri tom na tom, či obsahujú alebo neobsahujú súčiastky aj z iných materiálov.
[article slug=”v-kosiciach-pribudli-nove-plastove-kontajnery-na-ruska”][/article]• Použité rúška či respirátory treba dať do plastovej tašky, vreca, …. a pevne uzavrieť.
• Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner).
• Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu.
• Samozrejme si umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.
Pozor aj na použité vreckovky
Nejde však len o spomínané rúška či respirátory. Odpadom, ktorý taktiež nepatrí medzi triedený, sú napríklad aj použité papierové vreckovky či servítky. Toto všetko, aj keď je zo špecifického materiálu, ktorý možno v niektorých šepciálnych prípadoch recyklovať, treba hádzať do nádob s komunálnym odpadom.
Napokon, použité papierové vreckovky do nádob s papierovým odpadom nepatria ani za normálnych okolností.
(Zdroj: interez.sk, minzp.sk)
Čítajte aj:
- Zvykáme si na rúška
- Košičania si vyrábajú rúška sami
- Z kaviarne dielňa na rúška
- Vyrobené rúška budú môcť ľudia doniesť do nových kontajnerov
- Rúška šijú aj väzni v košických väzniciach
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.