Viete prečo majú ženy a muži gombíky na košeliach na opačných stranách?
Dominancia pravej ruky
Ale čo muži? Je pravda, že mali menej sťahujúce oblečenie a zvyčajne sa obliekali sami. To skutočne mohlo výrazným spôsobom prispieť k zvyku “pravého” gombíka. Skutočnú odpoveď môžeme nájsť ešte v čase rytierstva. Gombíky na pánskych košeliach, s ľavou klopou nad pravou, napodobňujú jeden z najstarších zvykov v boji – štít naľavo, meč vpravo. Vysvetlenie je jednoduché, kopija nepriateľa bola v jeho pravej ruke a panciere sa prekrývali zľava doprava, aby bola strana štítu chránená dvojnásobne. Aj napriek tomu, že sa doba menila a zbrane sa vyvíjali, pánske oblečenie si zachovávalo ozveny vojenských ozdôb a často bolo navrhnuté tak, aby zahŕňalo miesto na doloženie mečov či pištolí. Vzhľadom na to, že boli väčšinou držané v pravej ruke, bolo výhodné mať možnosť odev rozopnúť ľavou rukou.
Neexistuje žiadny dôvod, prečo by tento zvláštny artefakt rodovej nerovnosti mal pretrvávať v dnešnom oblečení. Ľaváci môžu nesúhlasiť, ale život vo svete, ktorý rešpektuje dominanciu pravej ruky, pokiaľ ide o kabáty, bundy a košele, by bol ďalším (aj keď malým) krokom k rodovej rovnosti.
Zdroj: (rd.com, vu)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.