Vláčiky z Vajkoviec odjachali na svetovú výstavu do Kazachstanu
Hromadu nepotrebných vecí využíva Ján Novák z Vajkoviec na tvorbu modelov lokomotív, chrobákov či motýľov. S týmto nápadom prišiel ešte v roku 1982. Výsledky svojho kumštu vystavoval okrem Košíc a Prahy v Turecku i Bulharsku. Jeho nádherné “hračky” momentálne reprezentujú Slovensko na svetovej výstave EXPO 2017 v kazachšskej Astane.
Nevšedný koníček si vypestoval ešte v mladosti. „Ako dieťa som chodieval na prázdniny do Prahy. Na Masarykovom nádraží mali krásne lokomotívy a výhrevne, na ktoré som sa stále chodieval pozerať.“ Na svoju záľubu nikdy nezanevrel, preto neskôr začal hľadať východisko zo všedných dní.
„Bolo mi ľúto vyhodiť predmety z domácnosti, ktoré už doslúžili. V každej veci je nejaká kovová súčiastka, ktorú viem použiť.“ Spojením dvoch kominárskych kľúčov vznikla napríklad silueta prvého motýľa. Tykadlá tvorili špendlíky lesk a pestrosť mu dodala farba.
Od chrobákov k lokomotívam
Železné chrobáky sa páčili manželke a deťom, ktoré ho podporili v tom, čo robí. S prvým motýľom sa zúčastnil na výstave v Prahe, kde získal prvé miesto. Tisíc chrobákov predviedol aj na výstave v Košiciach počas Dňa mesta.
Prvý model lokomotívy vyrábal dva mesiace. „Na vytvorenie som použil pliešky, pružinky, kolieska z budíkov či zámok z kufríka.“ Ďalší vyrobil na výstavu v košickom rušňovom depe pri príležitosti prebúdzania Katky, historickej parnej lokomotívy.
[ad][/ad]Na svoje výtvory potreboval súčiastky, ktoré bolo niekedy ťažké zohnať. Spojil sa preto s brašnármi, automechanikmi a hodinármi. Ľudia mu nosia doslúžené spotrebiče dokonca na výstavy. Všetko ostatné si financuje z vlastného vrecka. Farby, lepidlá a dovoz modelov na výstavu nie sú práve najlacnejšie. Napĺňa ho však pocit šťastia, keď vidí, že jeho modely robia radosť iným.
Bez konkurencie
Na Slovensku okrem neho nikto iný nevyrába originálne modely lokomotív. Záujem ľudí stúpa, o čom svedčí aj zápis do knihy Osobnosti Českej a Slovenskej republiky. Do metropoly Kazachstanu sa dostal vďaka podnetu mesta Košíc, ktoré ponúklo jeho výtvory organizátorom slovenskej expozície na svetovej výstave.
Ján Novák je aj zberateľom všetkého, čo súvisí so železnicou. Doma má okrem svojich modelov, obrázky, knihy o vlakoch aj verné kópie starých spotrebičov. Z každej výstavy si tiež odniesol knihy návštev, kde má už viac ako 3 000 podpisov. Vo svojej zbierke má aj list od bývalého prezidenta republiky Rudolfa Schustera, ktorý si uňho objednal jeden model. „Lokomotívy nie sú na predaj. Vybudoval som si k nim vzťah, preto by sa mi s nimi ťažko lúčilo. Ak sa moje vláčiky niekomu páčia, vyrobím mu podobný model.“
Expo 2017 je medzinárodná výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín, na ktorej sa prezentuje 115 krajín z celého sveta. Začala sa 10. júna a potrvá do 10. septembra 2017. Ďalšia sa bude konať v roku 2020 v Dubaji.
Michaela Kováčová
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.