Všetko, čo by ste mali o BLACK FRIDAY vedieť!
Black Friday, alebo inak čierny piatok, je pomerne známy pojem, s ktorým ste sa počas tohto týždňa stretli minimálne raz! Vedeli ste však, aký je pôvod tohto pojmu, pri akej príležitosti vznikol, a čo so sebou na Slovensko priniesol? Pozrime sa spoločne na zaujímavosti o čiernom piatku, na ktorý určite mnohí nedočkavo vyčkávali!

S pojmom BLACK FRIDAY ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretli v obchodných reťazcoch, či v online obchodoch, kde sa predajcovia hrdo pýšia vysokými zľavami, niekedy až do výšky 70 %, čo zláka nejedného zo záujemcov. Ide o tradíciu, ktorá k nám prišla spoza Atlantiku, kedy v posledný novembrový piatok vypukne nákupná mánia. A to doslova!
Túto marketingovú akciu prevzal po USA takmer celý svet a predstavuje akýsi začiatok vianočnej nákupnej horúčky. Kým niektorí považujú Black Friday za symbol konzumizmu, iní sa novembrových zliav nevedia dočkať.
Na čo si dať pozor?
Niektorí obchodníci zámerne nastavujú ceny tak vysoko, aby u zákazníkov vyvolali dojem, že nakupujú skutočne za zlomok pôvodnej ceny! Ceny, akcie, ale aj chod predaja sú v tomto období veľmi chaotické. Obozretnosť je v predvianočnom období skutočne dôležitá! Nenechajte sa oblbnúť hlúpymi ťahmi niektorých obchodníkov, u ktorých nakúpite možno ešte drahšie ako mimo obdobia Black Friday.
Odkiaľ pojem BLACK FRIDAY pochádza?
Korene tohto slovného spojenia možno hľadať v USA, kde po Dni vďakyvzdania, v posledný novembrový piatok, vypukne nákupný ošiaľ. V USA tento deň nie je oficiálnym štátnym sviatkom, ale niektoré jeho štáty majú tzv. ,,Deň po Dni vďakyvzdania”, kedy dávajú voľno štátnym zamestnancom.
Pomenovanie čierny piatok vzniklo na základe policajných štatistík, kedy sa po Dni vďakyvzdania stali mnohé nehody, nastali dopravné kolapsy a zápchy. Tento pojem zaviedla miestna tlač a televízia a spočiatku nemal nič spoločné s nakupovaním.
Druhá teória ohľadom pojmu Black Friday sa zakladá na stratách a ziskoch v obchodných reťazcoch. V starých účtovných knihách sa obdobie, kedy boli obchody v stratách, zaznamenávalo červeným atramentom, a naopak, obdobie od novembra do januára sa zaznamenávalo čiernym atramentom. Išlo o obdobie veľkých ziskov. Prvá zmienka o ,,black ink theory” (teórii čierneho atramentu) sa objavila 28. novembra 1981 v Philadelphia Inquirer.
(NM)
Odporúčané články

Oslava Nového roka sa už tradične nezaobíde bez ohňostroja. Tieto farebné show môžu ale vážne vystrašiť alebo vystresovať vašich domácich maznáčikov, ktorí sú citlivejší na hluk. Ako teda ochrániť svojho psíka alebo mačku počas týchto osláv?

Ak bolo vašim novoročným predsavzatím vymeniť obrazovku smartfónu za knihu alebo prečítať tento rok viac kníh, ako ten minulý, tieto rady vám určite pomôžu.

Chcete ako hostiteľ zažiariť a nechcete, aby sa vaši hostia počas čakania na príchod Nového roka nudili? Buďte pripravení aj na takúto situáciu! Pripravili sme si pre vás 3 TIPY na spoločenské hry, ktoré zabavia aj dospelých. Ak nevyhľadávate kartové hry a Človeče vás už takisto omrzelo, tieto hry by vás mohli zaujať. No a v prvom rade hlavne zabaviť!