Všetko, čo by ste mali o BLACK FRIDAY vedieť!
Black Friday, alebo inak čierny piatok, je pomerne známy pojem, s ktorým ste sa počas tohto týždňa stretli minimálne raz! Vedeli ste však, aký je pôvod tohto pojmu, pri akej príležitosti vznikol, a čo so sebou na Slovensko priniesol? Pozrime sa spoločne na zaujímavosti o čiernom piatku, na ktorý určite mnohí nedočkavo vyčkávali!
S pojmom BLACK FRIDAY ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretli v obchodných reťazcoch, či v online obchodoch, kde sa predajcovia hrdo pýšia vysokými zľavami, niekedy až do výšky 70 %, čo zláka nejedného zo záujemcov. Ide o tradíciu, ktorá k nám prišla spoza Atlantiku, kedy v posledný novembrový piatok vypukne nákupná mánia. A to doslova!
Túto marketingovú akciu prevzal po USA takmer celý svet a predstavuje akýsi začiatok vianočnej nákupnej horúčky. Kým niektorí považujú Black Friday za symbol konzumizmu, iní sa novembrových zliav nevedia dočkať.
Na čo si dať pozor?
Niektorí obchodníci zámerne nastavujú ceny tak vysoko, aby u zákazníkov vyvolali dojem, že nakupujú skutočne za zlomok pôvodnej ceny! Ceny, akcie, ale aj chod predaja sú v tomto období veľmi chaotické. Obozretnosť je v predvianočnom období skutočne dôležitá! Nenechajte sa oblbnúť hlúpymi ťahmi niektorých obchodníkov, u ktorých nakúpite možno ešte drahšie ako mimo obdobia Black Friday.
Odkiaľ pojem BLACK FRIDAY pochádza?
Korene tohto slovného spojenia možno hľadať v USA, kde po Dni vďakyvzdania, v posledný novembrový piatok, vypukne nákupný ošiaľ. V USA tento deň nie je oficiálnym štátnym sviatkom, ale niektoré jeho štáty majú tzv. ,,Deň po Dni vďakyvzdania”, kedy dávajú voľno štátnym zamestnancom.
Pomenovanie čierny piatok vzniklo na základe policajných štatistík, kedy sa po Dni vďakyvzdania stali mnohé nehody, nastali dopravné kolapsy a zápchy. Tento pojem zaviedla miestna tlač a televízia a spočiatku nemal nič spoločné s nakupovaním.
Druhá teória ohľadom pojmu Black Friday sa zakladá na stratách a ziskoch v obchodných reťazcoch. V starých účtovných knihách sa obdobie, kedy boli obchody v stratách, zaznamenávalo červeným atramentom, a naopak, obdobie od novembra do januára sa zaznamenávalo čiernym atramentom. Išlo o obdobie veľkých ziskov. Prvá zmienka o ,,black ink theory” (teórii čierneho atramentu) sa objavila 28. novembra 1981 v Philadelphia Inquirer.
(NM)
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.