Darovať krv na javisku? V Košiciach bežná vec!
V rámci šiesteho ročníka Divadelnej kvapky krvi dnes sympatizanti divadla i herci darovali krv v priestoroch Malej scény Štátneho divadla (ŠD) Košice.
Odber organizátori pripravili pri príležitosti dnešného Svetového dňa divadla. “Sme veľmi radi, že tu máme mnoho darcov krvi. Je to už šiesty ročník a pravidelne ide o jeden z najväčších mobilných odberov krvi v Košiciach. Vždy od 8.00 do 12.00 h prichádzajú jednak pracovníci divadla, to znamená herci, herečky, ale aj návštevníci, ktorí môžu darovať krv v netradičných priestoroch,” povedal pre TASR predseda občianskeho združenia Košické divadlo František Ténai.
Podľa jeho slov to nie sterilné nemocničné prostredie, ale divadelné, ktoré ľudia poznajú a je o niečo príjemnejšie. “Tiež je veľmi zaujímavé, keď vedľa vás leží herec alebo herečka a dáva krv. Je to troška aj zážitok pre každého, pretože kreslá sú na javisku, to znamená, každý si môže aspoň chvíľu zahrať a súčasne aj darovať to najvzácnejšie, čo máme – krv,” doplnil Ténai.
Pravidelne sa na Divadelnej kvapky krvi zúčastňuje v priemere okolo 70 darcov, 15 až 20 z nich sú podľa Ténaia zamestnanci divadla vrátane hercov.
Choreografka, ktorá hosťuje v ŠD Košice Ivana Kučerová sa darkyňou stala vo svojich 18 rokoch, dnes však prišla po dlhšom období. “Je to pre mňa zábavné, lebo to vyzerá ako inscenácia, že nás tu sajú. Páči sa mi, že sa divadlo snaží pomáhať ľuďom aj takto fyzicky, nielen duševne,” povedala.
“Možno to vyzerá tak trocha divadelne. Vidím, že aj v sále sa ľudia pozerajú na tých, ktorí krv darujú a je to možnože taká iná, výnimočnejšia situácia a prinúti to aj ľudí z ulice prísť do divadla aj pri inej príležitosti, nielen sa pozrieť na predstavenie,” dodal riaditeľ Činohry ŠD Košice Milan Antol.
(TASR)
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.