História sviatku Všetkých svätých. Z keltských rituálov po kresťanský sviatok
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Sviatok Všetkých svätých, ktorý je kresťanským sviatkom, má historické korene v pohanských rituáloch. Jedným z nich bol staroveký keltský sviatok Samhain, ktorý sa slávil 1. novembra a znamenal začiatok keltského Nového roka. Keltské tradície obsahovali rituály, ako sú návštevy hrobov a zapaľovanie sviec na počesť mŕtvych. Tieto praktiky sa neskôr čiastočne preniesli do kresťanského kontextu a Samhain sa postupne stal inšpiráciou pre sviatok Všetkých svätých.
Kresťanská verzia sviatku vznikla v 4. storočí, keď sa vo Východnej cirkvi začali konať obrady na počesť svätých mučeníkov. V Ríme sa sviatok slávil od roku 609, kedy pápež Bonifác IV. zasvätil rímsky Panteón Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Termín 1. november zaviedol pápež Gregor III. a jeho nástupca Gregor IV. rozšíril slávenie na celú rímskokatolícku cirkev.
Pamiatka zosnulých má pôvod v stredoveku, keď sa v roku 998 svätý Odilo z Cluny rozhodol zaviesť spomienku na všetkých verných zosnulých. Tento zvyk sa počas 11. storočia rozšíril v celej západnej cirkvi. Na cintorínoch začali ľudia zapaľovať sviečky symbolizujúce večné svetlo a modlitby za duše zosnulých, čím prejavovali vieru v nesmrteľnosť duše a Božie milosrdenstvo.
Počas sviatku Všetkých svätých a Dušičiek sa v mnohých európskych krajinách vrátane Slovenska ustálila tradícia návštevy cintorínov a zdobenia hrobov kvetmi a sviečkami. V Uhorsku sa na Dušičky v niektorých regiónoch zvonilo za zosnulých členov rodín a tento zvyk sa udržal na niektorých miestach dodnes. Zatiaľ čo mestskí obyvatelia a šľachtici si budovali mohutnejšie hroby, hroby na vidieku boli skromnejšie a zdobili sa jednoduchými sviečkami a čečinou.
Počas obdobia socializmu sa režim na Slovensku snažil eliminovať náboženský rozmer sviatku Všetkých svätých. V 70. a 80. rokoch sa organizovali sekulárne spomienky v domoch smútku, ktoré nahrádzali náboženské obrady. V mnohých mestách a obciach boli v rámci občianskych pietnych aktov prednesené smútočné príhovory a prehrávaná hudba na počesť zosnulých.
Zatiaľ čo rímskokatolícka cirkev slávi Všetkých svätých ako prikázaný sviatok, protestantské cirkvi tradíciu svätých neuznávajú. V ich kalendároch má miesto predovšetkým Pamiatka zosnulých. Na Slovensku je pre protestantov významným sviatkom aj Deň reformácie, ktorý pripadá na 31. október.
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.