Orchidey – skvosty v ríši rastlín
V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach po dvojročnej prestávke, ktorá bola spôsobená rozsiahlou opravou opláštenia skleníkov a rekonštrukciou kúrenia, začne 24. februára 2017 ďalší ročník výstavy pod názvom Orchidey – skvosty v ríši rastlín.
Na siedmom ročníku výstavy návštevníci uvidia mnoho kultivarov najznámejších rodov tropických a subtropických orchideí ako napr. lišajovec (Phalaenopsis), vanda (Vanda), cymbídium (Cymbidium), dendróbium (Dendrobium) a črievičkovec (Paphilopedilum). Výstava potrvá do 12. marca, záujemcovia ju môžu navštíviť denne od 9:00 do 16:00 v expozičnom skleníku na Mánesovej 23 v Košiciach.
„Orchidey alebo vstavačovité sú veľmi zaujímavou čeľaďou rastlín. Názov čeľade bol odvodený od mena rastliny mierneho pásma, ktorú po prvýkrát opísal grécky filozof Theofrastos už 300 rokov pred n. l. Pomenoval ju Orchis (orchis = semenník), podľa typického tvaru podzemných hľúz rastliny. V starom Grécku sa tieto hľuzy využívali ako afrodiziakum a podľa údajných povzbudzujúcich účinkov rastliny bol odvodený aj slovenský ekvivalent mena rodu Orchis – vstavač a čeľade – vstavačovité“, vysvetľuje vedúci Oddelenia tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Ing. Peter Fridman. V súvislosti s pomenovaním celej čeľade ide ale o malý paradox, keďže väčšina orchideí žije v tropických oblastiach a úplne odlišným spôsobom ako orchidey mierneho pásma.
„Orchidey mierneho pásma sú rastliny žijúce na zemi, terestricky, na rozdiel od väčšiny tropických orchideí, ktoré žijú epifytickým spôsobom, prichytené vysoko na stromoch, kde je dostatok svetla. Tiež poznáme druhy, ktorým sa darí na skalách alebo medzi skalami, nazývame ich litofyty a v Austrálii dokonca nájdeme podzemné orchidey, ktoré možno vidieť len vtedy, keď ich kvety vyrastú z trhlín v pôde“, informuje Ing. Peter Fridman.
V našich podmienkach má väčšina tropických orchideí svoje obdobie kvitnutia práve v zime. Aj napriek tomu nie je jednoduché pripraviť takúto výstavu tak, aby tu bolo zastúpené široké spektrum rodov orchideí. Mnohé rody totiž začínajú kvitnúť už v októbri, iné až vo februári. Aj kvôli tomu časť vystavených rastlín tvoria vlastné výpestky botanickej záhrady a časť pochádza z burzy v Holandsku.
„Tvorcovia jedinečnej výstavy orchideí v tropickom prostredí skleníkov pripravili pre návštevníkov expozície, v ktorých je prezentovaných iba nepatrné percento z ich druhovej rôznorodosti, tie najdekoratívnejšie. Návštevník okrem vzhliadnutia krásnych, zaujímavých a zvláštnych tvarov a koloru kvetov, bude mať možnosť prediskutovať otázky ich úspešného pestovania a ochrany. Zároveň sa oboznámi s novými expozíciami tropickej a subtropickej flóry, ktoré pribudli po rekonštrukcii expozičných skleníkov“, pozýva na výstavu riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc.
(BZ KE)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.