Prečo sa bojíme piatku trinásteho a prečo je číslo sedem šťastné? TOTO sú zaujímavosti o číselnej symbolike

Ľudstvo sa odjakživa zaujímalo o čísla a číselnú symboliku. Nachádzame ju všade, vo vzťahoch, v jedle, či v náboženstve. Mnohí máme číslo, ktoré nám prináša šťastie alebo smolu. Pôvod môžeme hľadať v histórii, mytológii a zvykoch rozličných kultúr.
Číslo 2
Toto číslo predstavuje typické duality ako napríklad “ja a ty”, “muž a žena”, “áno a nie”, “vľavo a vpravo”, “yin a yang”. Duálny prístup je v našich životoch úplne bežný, pretože väčšinou preferujeme takzvanú dvojsmernú logiku. Takéto čiernobiele vnímanie sveta znamená, že ak niečo nie je pravda, musí sa výhradne jednať o lož, a naopak.
Číslo 3
Trojka je známe mýtické a spirituálne číslo, často sa objavuje v povestiach a príbehoch. Tri želania, tri malé prasiatka, trikrát hádaj a mnoho ďalších slovných spojení patrí do nášho bežného slovníka. Matematik Plató napríklad zase videl symboliku v trojuholníku. Kresťanstvo má napríklad Svätú trojicu. Tretia hodina ráno sa často nazýva Diablova hodina. Mnohí veria, že o tomto čase sa prebúdza zlo a vysmieva sa zo smrti Ježiša, ktorý zomrel o tretej poobede. Vo väčšine hororov sa čas zastaví okolo tretej ráno, kedy temné bytosti a duchovia trápia hlavné postavy.
Číslo 7
Všetci dobre poznáme slovné spojenia, ako napríklad sedem divov sveta, sedem trpaslíkov, sedem dní v týždni, sedem smrteľných hriechov. Matematik Alex Bellos sa zaujímal, ktoré číslo je všeobecne najobľúbenejšie. Vo svojom rozsiahlom výskume zistil, že obľube sa teší práve číslo sedem. Príťažlivosť tohto čísla je známa naprieč kultúrami. Napríklad podľa Biblie Boh vytvoril svet za šesť dní a na siedmy odpočíval. Typicky sa posledný deň v týždni spája s oddychom a relaxom.
Pokračovanie článku na ďalšej strane.

Odporúčané články

S jarným počasím zvyšuje svoju aktivitu i najväčšia šelma na Slovensku, medveď hnedý. Po zimnej hibernácii vyhladované zvieratá vyrážajú do terénu, ich prioritou je hľadanie potravy.

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Kresťania si 25. marca pripomínajú sviatok zázračného počatia Ježiša Krista. Slávnosť Zvestovania Pána pripomína moment, keď sa Boh stal človekom.