Šačianska nemocnica oslavuje 50. výročie svojho vzniku
Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a jej zamestnanci si v týchto dňoch pripomínajú históriu vzniku tohto zdravotníckeho zariadenia, ktoré si za 50 rokov svojej existencie vybudovalo dobré meno medzi pacientmi i zdravotníkmi a prestížnu pozíciu v sieti slovenských nemocníc.
História šačianskej nemocnice sa začala písať spolu s rozhodnutím vybudovať pri Košiciach mohutný metalurgický kombinát.
Niekoľko tisíc ľudí, ktorí stáli pri výstavbe vtedajších Východoslovenských železiarní, vyžadovalo zdravotnú starostlivosť, preto bolo v roku 1959 v obytnej budove na Kováčskej ulici v Košiciach zriadené prvé pracovisko Závodného ústavu národného zdravia pri VSŽ.
[ad][/ad]100 miliónov česko-slovenských korún
O dva roky neskôr bola v Šaci otvorená dočasná poliklinika. Budova, v ktorej sídlila, pôvodne slúžila na ubytovanie pracovníkov zúčastnených na výstavbe hutníckej fabriky. Obytný blok Slaná sa prestavbou zmenil na polikliniku s odbornými ambulanciami, operačnou sálou a lôžkovým oddelením s kapacitou 60 lôžok.
Prevádzka dočasnej polikliniky začala v lete roku 1961 a o štyri roky neskôr (20. 9. 1965) bola slávnostne otvorená už definitívna závodná poliklinika vo vstupnom areáli VSŽ. Jej súčasťou bolo moderné zubné oddelenie so zubotechnickým laboratóriom, chirurgické oddelenie s osobitnou ambulanciou pre popáleniny a dešokovaciou izbou pre pacientov po ťažkých úrazoch, oddelenie pre fyzikálnu terapiu a nemocničná lekáreň.
Výstavba samotnej nemocnice začala v roku 1964 s investičným nákladom 100 miliónov česko-slovenských korún. Realizovali ju Hutné stavby Košice a investorom boli opäť vtedajšie Východoslovenské železiarne.
Pôvodne mala byť dokončená v roku 1967, no napokon bola do užívania slávnostne odovzdaná 15. decembra 1970. Tvorcovia komplexu, trojica architektov z Prahy – Karol Práger, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht, za toto dielo získali zlatú medailu na svetovej súťaži projektov zdravotníckych zariadení v Izraeli.
Oddelenie popálením bolo jediné v Česko-Slovensku
Dvanásťposchodová budova disponovala 15 odbornými oddeleniami, 461 lôžkami, operačnými sálami, laboratóriami a najmodernejším vybavením. Oddelenie popálením bolo jediné v Česko-Slovensku a neskôr pribudlo aj oddelenie nukleárnej medicíny.
Počas svojej päťdesiatročnej existencie prešla nemocnica viacerými rekonštrukciami. Pribudlo Diagnostické a Operačné centrum. V roku 2019 bola v nemocnici realizovaná kompletná rekonštrukcia Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a Novorodeneckého oddelenia. Najbližším významným krokom v rámci rozvoja nemocnice bude ukončenie aktuálne prebiehajúcej výstavby nového urgentného príjmu, naplánované na január 2022.
Získali množstvo ocenení
Nemocnica v Šaci patrila k najmodernejším zdravotníckym zariadeniam na Slovensku nielen v 70. rokoch. O tom, že k nim bezpochyby patrí dodnes, svedčia mnohé z ocenení, ktoré získala.
K najvýznamnejším patria tituly Slovak Gold Exclusive, FIFA Medical Centre z Excellence či GOLD STATUS. V uplynulom roku sa podľa hodnotenia INEKO stala Nemocnicou roka a toto prvenstvo obhájila aj v roku 2020.
„Našim cieľom je neustále skvalitňovanie a rozširovanie poskytovaných medicínskych služieb, napredovanie v oblasti zavádzania nových liečebných postupov a zároveň budovanie ekonomicky stabilnej spoločnosti, ktorá je schopná svojim zamestnancom poskytovať zázemie pre zvyšovanie medicínskej odbornosti a kvalifikácie,“ uviedol pri príležitosti okrúhleho jubilea riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca Ján Slávik.
Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 120 tisíc obyvateľov. V rámci Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie a tkanivovej banky poskytuje zdravotnú starostlivosť pre Košický, Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj. Zamestnáva viac ako 1000 zamestnancov, ročne realizuje viac ako 10 tisíc operačných výkonov a lieči viac než 850 tisíc pacientov.
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.