Skenovanie prenesie divadlo do virtuálneho sveta
Zaujímavý pohľad na Historickú budovu Štátneho divadla Košice ponúkajú výstupy laserového skenovania, ktoré od februára tohto roka realizoval Ústav geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Laserové skenovanie súvisí s projektom, ktorý spolu s košickými vedcami vypracovali ich kolegovia zo School z Environmental Science and Spatial Informatics CUMT v čínskom meste Sü-čou.
[ad][/ad]Prehliadka divadla z domu
„Skenovanie divadla je jedným z výsledkov memoranda o spolupráci, ktoré Štátne divadlo Košice a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika podpísali v roku 2017. Vedcami získané dáta už čoskoro umožnia predstaviť verejnosti vizualizáciu vybraných priestorov jednej z najkrajších budov v Košiciach vo virtuálnej realite,“ povedal Svjatoslav Dohovič, hovorca Štátneho divadla. Diváci tak budú môcť svoje divadlo „navštíviť“ kedykoľvek z pohodlia domova.
Foto: sdke.skMomentálne spracúvajú dáta
Komplexné laserové skenovanie divadla bolo rozdelené do niekoľkých fáz.
„V prvej fáze sa mapovanie realizovalo vo verejnej časti divadla. Táto časť bola skenovaná s vysokým priestorovým rozlíšením so subcentimetrovou detailnosťou a mračno bodov bolo zafarbené reálnymi farbami. V druhej fáze boli podrobne zoskenované podzemné časti divadla. Išlo o šatne, sklad rekvizít, technické časti a spojovaciu chodbu medzi historickou budovou a administratívnou budovou. Tretia fáza skenovania bola zameraná na neverejnú časť divadla a strechu nad javiskom a hľadiskom. V poslednej fáze bolo oskenovaný exteriér divadla. Pozemným laserový skenovaním vznikla veľmi komplexná databáza, z ktorej je možné odvodiť vysokodetailné a podrobné plány budovy. V súčasnosti prebieha spracovanie dát pre vizualizáciu vybraných priestorov budovy pre virtuálnu realitu,“ priblížil priebeh skenovania Ján Kaňuk, z Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorý spolu s Jozefom Šupinským projekt v gescii profesora Vladimíra Sedláka, technicky zabezpečuje.
Pomáhajú mestu
SmartCity je moderný koncept riadenia a budovania mesta, v ktorom sa uplatňuje prepojenie rozličných senzorov, vedy a digitálnej komunikácie smerujúce k zlepšeniu životného prostredia a života ľudí v meste. Výskumný projekt prináša realizáciu spoločných experimentov, ktorých účelom je zvýšiť presnosť získavania trojrozmerných dát o meste.
„Napriek odlišnej veľkosti záujmového územia obidvoch partnerov (Sü-čou, 10 mil. obyvateľov a Košice 0,24 mil. obyvateľov), mestské prostredie čelí bez ohľadu na geografickú mierku podobným výzvam a trápia ho podobné problémy, ako napríklad prehrievanie mesta, povodne, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a obnova zelene. Ich riešenie preukážeme v aplikačnej fáze spoločného výskumu uplatnením našich modelov pre výpočet teploty povrchu, bleskových povodní alebo solárneho potenciálu,“ informuje o projekte webstránka Ústavu geografie UPJŠ.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.