Zrekonštruovaný oltár košického dómu ukrýva broky aj postavu mnícha
Katolíci i veriaci ďalších cirkví v stredu slávili jeden z najstarších kresťanských sviatkov Zjavenie Pána – Troch kráľov. Je to zjavenie Ježiša Krista ako Mesiáša, Božieho syna a Spasiteľa. V košickom Dóme sv. Alžbety jeho vyobrazenie nájdeme na jednom z bočných oltárov, ktorý sa opäť zaskvel v pôvodnej kráse.
Oltár Klaňanie sa Troch kráľov sa v predvianočnom období vrátil na svoje miesto pri severnej stene dómu, hneď vedľa Žigmundovej veže. Niekoľko mesiacov bol v rukách odborného tímu reštaurátorov. V ateliéroch združenia Villard mu pod vedením akademického sochára profesora Jozefa Poruboviča prinavrátili pôvodnú krásu.
Biblický príbeh troch mudrcov
Ústredným motívom oltára je biblický príbeh poklony troch východných mudrcov (Gašpara, Baltazára a Melichara), ktorí prinášajú dary Panne Márii s dieťaťom. Po bokoch sú reliéfne postavy biskupa a opáta. V strede troch výklenkov je kompozícia so sv. Annou, babičkou Ježiša a jeho matkou Pannou Máriou, naľavo so sv. Mikulášom a napravo so sv. Alžbetou, patrónkou dómu. Oltár pochádza z roku 1896 a podľa odborného radcu košického krajského pamiatkového úradu Jozefa Jarkovského, ktorý dohliadal na jeho reštaurovanie, pre katedrálu ho v Paríži kúpil košický biskup Žigmund Bubics.
O jeho dare svedčia na oltári dva latinské nápisy. Text na zadnej strane reliéfnej dosky, ktorý bol doteraz ukrytý pohľadom, v preklade hovorí: „Tento oltár venoval katedrálnemu chrámu pri príležitosti jeho konsekrácie pri miléniovom výročí Uhorska v roku 1896 Žigmund Bubics, košický biskup.“ V skrátenej verzii o tom informuje aj vytesaný nápis na prednej časti kamenného oltárneho stola: „Žigmund, košický biskup, daroval svojej katedrále v roku 1896.“
Čo odhalili reštaurátori
Reštaurátorský výskum pri jeho obnove odhalil aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad to, že bol vyrobený zo starších, upravených reliéfnych dosiek, ktoré potom osadili do novej oltárnej architektúry. Záhadou však ostáva, prečo sa na ich zadnej strane našli viditeľné stopy po olovených brokoch.
Ďalším otáznikom je postava františkánskeho mnícha. Nájdete ju vo výklenku spolu s obľúbeným svätcom biskupom Mikulášom z Myry, ktorý drží tri zlaté gule. Tie majú symbolizovať tri mešce zlata. Nevieme to s istotu, ale tajomný františkán s neutrálnym erbom by podľa reštaurátorov mohol symbolizovať darcovstvo oltára.
Za peniaze z grantov
Zreštaurovať oltár sa podarilo najmä vďaka grantového systému Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Farnosť sv. Alžbety ho ako investor a vlastník tejto národnej kultúrnej pamiatky zahrnula do veľkého projektu obnovy interiéru južnej Matejovej veže. Ukončený by mal byť na jar.
Foto: Juraj Gembický
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.