Rok 2022 bol pre slovenských HASIČOV mimoriadne náročný, išlo o takmer 32 000 výjazdov
Včera (13. 1.) sa uskutočnila tlačová konferencia zameraná na témy týkajúce sa požiarno–bezpečnostnej situácie na Slovensku v roku 2022, najmä na štatistiku požiarovosti, najväčšie požiare minulého roka a na plnenie úloh na úseku ochrany pred požiarmi.

Ako uvádza prezident Hasičského a záchranného zboru: „Hasiči v roku 2022 uskutočnili celkom 31 974 výjazdov, čo je o 1 179 výjazdov viac ako v roku 2021. V porovnaní s rokom 2021 stúpol aj počet požiarov, a to až o 3 044 prípadov. Naopak klesol počet výjazdov hasičov k technickým udalostiam, a to o 1 012 prípadov.”
K dopravným nehodám boli hasiči v roku 2022 privolaní 7 174-krát, uskutočnili 1 049 výjazdov k nebezpečným látkam. V roku 2022 uskutočnili príslušníci HaZZ aj 1 580 cvičení, čo je o 180 cvičení viac ako v roku 2021. Najvyšší počet výjazdov bol zaznamenaný v Košickom kraji, najmenej výjazdov uskutočnili hasiči v Trenčianskom kraji.
1. viceprezident Hasičského a záchranného zboru uviedol, že „v roku 2022 bolo zaznamenaných 607 požiarov osobných motorových vozidiel, čo je o 10 prípadov viac ako v roku 2021. Pri týchto požiaroch bolo usmrtených 6 osôb a 12 sa zranilo. Najviac požiarov osobných motorových vozidiel vzniklo v Košickom kraji. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov vozidiel boli iné prevádzkovo-technické poruchy.“
Ďalšou sledovanou oblasťou boli požiare bytov a rodinných domov. V uplynulom roku bolo zaznamenaných 463 požiarov bytov a celkom 1 035 požiarov rodinných domov, pri ktorých bolo usmrtených 23 osôb a 63 sa zranilo. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov rodinných domov bolo vyhorenie sadzí. Požiare v bytových domoch vznikali najčastejšie v dôsledku nesprávnej obsluhy tepelného spotrebiča pri varení.
Prezident HaZZ ďalej uviedol: „V roku 2022 vykonávali príslušníci Hasičského a záchranného zboru okrem každodennej zásahovej činnosti aj ďalšie aktivity súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19 a konfliktom na Ukrajine.“
Okrem uvedených činností pokračovali hasiči v roku 2022 aj s vykonávaním aktivít v súvislosti s ochorením COVID-19. Vykonávali dezinfekciu priestorov, odoberali a prevážali vzorky do RÚVZ a zabezpečovali výstavbu krízových a triažných stanov a ich následnú každodennú technickú údržbu.
Zdroj: MV SR
Odporúčané články

Je ňou učiteľka slovenského jazyka a mediálnej výchovy Alena Rapčan Štrompová, ktorá pôsobí na Základnej škole Ľudovíta Fullu v Košiciach.

Na celkovo siedmich materských školách (MŠ) v našom meste sa v uplynulom roku dokončili projekty ich modernizácie a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces najmenších obyvateľov mesta. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal zmluvu, na základe ktorej preplatí Slovenská inovačná a energetická agentúra mestu 763 785 eur. Stane sa tak po schválení výsledkov kontroly, ktorá sa dokončuje v týchto dňoch.

V noci zo štvrtka na piatok (12. – 13. júna 2025) sa v centre Košíc uskutoční plánované čistenie električkových žliabkov. Práce budú prebiehať v úseku od Kuzmányho ulice po Štúrovu ulicu.