Marcinková bojuje za to, aby mohli byť rodičia pri deťoch v nemocnici
Dnes (2. 2.) rozhodovali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky o návrhu zákona poslankyne Vladimíry Marcinkovej. Ide o zakotvenie práva maloletého pacienta mať pri sebe pri hospitalizácii v nemocnici blízku osobu. Práve preto, aby posilnila svoj návrh vytvorila aj petíciu, ktorú podpísalo viac ako 53-tisíc ľudí.
Novela chce zakotviť to, aby každé hospitalizované dieťa mohlo mať pri sebe počas hospitalizácie doprevádzajúcu osobu, spravidla ide o rodiča maloletého. Strana SaS na čele s predkladateľkou návrhu, poslankyňou Marcinkovou upriamuje pozornosť na to, že prítomnosť by mala byť garantovaná a nepretržitá.
Poslankyňa novelu už predkladala v minulosti, no nestretla sa u poslancov s veľkým úspechom. Tentokrát vytvorila petíciu, ktorá mala slúžiť ako silný argument, prečo by táto novela mala byť poslancami podporená.
“Keď som túto tému opakovane otvárala na rôznych úrovniach politických rokovaní, často ma odbíjali argumentom, že ´to nikoho nezaujíma´, že ´zdravotníctvo má iné priority´, a že ´to nie je téma dňa´,” uviedla Marcinková na svojom Instagrame, kde na pravidelnej báze prispieva informačnými grafikami, ale aj fotografiami z osobného života. Sama potvrdila, že bola presvedčená o tom, že táto téma nie je pre mnohých ľahostajná.
Nie všetci rodičia môžu byť v nemocnici so svojimi deťmi
Garantované právo na nepretržitú prítomnosť rodiča vyplýva z medzinárodných predpisov a sú, ako uvádzajú webnoviny.sk, pre Slovensko záväzné, avšak prax ukazuje na nedostatky. Právo detí je porušované, a preto bolo nutné vyzývať k legislatívnym zmenám.
Spravidla môže byť dieťa sprevádzané jednou osobou, väčšinou rodičom, avšak kapacitné možnosti nemocníc často nedovoľujú prijať sprievodcu ku každému dieťaťu. “O prijatí sprievodcu ku konkrétnemu dieťaťu rozhoduje vedúci lekár príslušného pracoviska (obvykle primár),” uvádza Detská fakultná nemocnica Košice. Pri rozhodovaní sa zohľadňujú kritéria akými sú vek či kapacitné možnosti. Práve preto sa môže stať, že rodič nebude mať možnosť zostať pri svojom hospitalizovanom dieťati.
“Odkedy som túto tému pred vyše rokom otvorila, poslali ste mi stovky vašich osobných skúseností a príbehov, ktoré s touto témou súvisia,” poslankyňa opisuje svoje odhodlanie opätovne predložiť novelu zákona aj po predchádzajúcom neúspechu.
Pomohla petícia?
Petícia v úvode definovala zákon a rovnako aj jeho doplnenie. Všetci tí, ktorí sa rozhodli podpisom podporiť petíciu s daným návrhom súhlasia a podporujú ho. Petícia bola podpísaná viac ako 53-tisíc ľuďmi.
Po dnešnom rokovaní a prvom čítaní návrhu novely zákona bol návrh schválený 115 hlasmi. “Veľmi sa teším,” vyjadrila emóciu poslankyňa Marcinková. Spomenula aj to, že schválenie neznamená vyhratý boj, pretože išlo zatiaľ iba o prvé čítanie. “Je to na dobrej ceste a ďakujem všetkým kolegom poslancom za podporu,” dodala v krátkom videu na Instagrame.
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.