Tip na recept: Divinový guláš s domácou knedľou
Divinový guláš patrí medzi skvosty tradičnej slovenskej kuchyne už po stáročia. Príprava tohto jedla je náročnejšia na čas, ale výsledok rozhodne stojí za to.
Ingrediencie na divinový guláš:
- 800 g diviny (napr. jelenie, srnčie alebo diviak)
- 2 veľké cibule (nasekané nadrobno)
- 3 strúčiky cesnaku (nasekané)
- 3 lyžice bravčovej masti alebo oleja
- 2 lyžice mletej sladkej papriky
- 1 lyžica mletej údenej papriky (voliteľné)
- 1 lyžica hladkej múky
- 1 lyžica paradajkového pretlaku
- 1 bobkový list
- 5 guľôčok čierneho korenia
- 3 guľôčky nového korenia
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- 1,5 l vývaru (hovädzí alebo zeleninový)
- 200 ml červeného vína (voliteľné)
- Majoránka a tymian (podľa chuti)
Postup na divinový guláš:
- Príprava mäsa: Divinu nakrájame na kocky veľkosti sústa a osušíme papierovou utierkou. Mäso osolíme a okoreníme.
- Opekanie mäsa: Vo veľkom hrnci rozpálime bravčovú masť (alebo olej) a na vysokom ohni opekáme kocky mäsa, kým nie sú zlatisté zo všetkých strán. Opečené mäso vyberieme a odložíme bokom.
- Cibuľa a cesnak: Do toho istého hrnca pridáme nasekanú cibuľu a restujeme ju, kým nezačne karamelizovať. Pridáme cesnak a restujeme ešte 1-2 minúty.
- Paprika a paradajkový pretlak: Pridáme mletú papriku, údenú papriku (ak používame) a paradajkový pretlak. Rýchlo premiešame, aby paprika neprihorela, a zalejeme vínom (ak používame). Necháme víno chvíľu povariť, aby sa odparil alkohol.
- Varenie guláša: Pridáme mäso späť do hrnca, zalejeme vývarom, pridáme bobkový list, čierne a nové korenie. Necháme guláš pomaly variť na nízkom ohni 2-2,5 hodiny, kým je mäso mäkké. Občas premiešame.
- Zahustenie: Ak je guláš príliš riedky, v malej miske zmiešame lyžicu múky s trochou studenej vody a túto zmes pomaly pridáme do guláša. Necháme prevrieť, aby sa guláš zahustil.
- Dochutenie: Pred koncom varenia pridáme podľa chuti majoránku a tymian. Guláš môžeme ešte dochutiť soľou a korením podľa potreby.
Ingrediencie na knedľu:
- 500 g hladkej múky
- 1 balíček sušeného droždia (7 g)
- 300 ml vlažného mlieka
- 1 vajce
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička cukru
- 2 lyžice masla (roztopené)
Postup na domácu knedľu:
- Príprava cesta: Do veľkej misy nasypeme múku, pridáme droždie, cukor a soľ. Pridáme vajce, roztopené maslo a vlažné mlieko. Vymiesime hladké cesto, ktoré by malo byť jemné a elastické.
- Kysnutie: Cesto prikryjeme čistou utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste približne 45 minút, kým zdvojnásobí svoj objem.
- Formovanie knedlí: Cesto rozdelíme na dve časti a z každej vytvarujeme valec (knedľu).
- Varenie: V hrnci privedieme do varu vodu a knedle varíme vo vriacej vode približne 20 minút. Počas varenia ich občas otočíme, aby sa uvarili rovnomerne.
- Servírovanie: Knedle vyberieme, necháme chvíľu vychladnúť a nakrájame ich na plátky.
Divinový guláš podávame s nakrájanými domácimi knedľami a posypaný čerstvou petržlenovou vňaťou alebo kôprom. Dobrú chuť!
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.