Hubári dúfajú v bohatú a plodnú jeseň
Jarnú a letnú hubársku sezónu poznačili kolísavé teploty i škodcovia. Mnohí milovníci prírody z Košíc a okolia sa napriek menej ideálnym podmienkam vrátili z lesa s úlovkami.
Ivan Mihál, mykológ z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied (SAV) vo Zvolene, hovorí, že tohtoročnú hubársku sezónu je zatiaľ ťažko hodnotiť.
[ad][/ad]Skromný začiatok
Kulinársky zaujímavé jedlé huby sa podľa Mihála začali vyskytovať už koncom marca a začiatkom apríla, keď sa ako prvé objavovali smrčky a kuriatka. „Počas mája a júna sa vyskytovali periódy teplého počasia, ale s dostatkom dažďov začali bohato rásť aj hríby, masliaky či kozáky, spolu s plávkami, bedľami a inými jedlými hubami.“
Dodal, že jarná hubárska sezóna býva všeobecne dosť nevýrazná a s kolísavými výskytmi húb. „V úvode sezóny je taktiež väčšina z nich červivá, čo bolo typické aj pre tohtoročnú jar a leto,“ uviedol.
[ad2][/ad2]Nádeje vkladajú do daždivého septembra
Mihál poznamenal, že všetci hubári dúfajú, že od konca augusta by sa mohla rozbehnúť bohatá jesenná hubárska sezóna, podobná tej minuloročnej, ktorá bola mimoriadne úspešná.
„Nevyhnutným predpokladom na to je dostatok zrážok aspoň počas septembra a začiatkom októbra, nie príliš vysoké denné teploty a zároveň nočné teploty najlepšie v rozmedzí 9 až 12 stupňov Celzia,“ ozrejmil mykológ.
Vysvetlil, že jesenná hubárska sezóna potrebuje najmä čo najmenšie rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami, dostatok vlahy a čo najmenej veterného počasia. „Plnosť hubárskych košíkov počas jesene nám zvyšuje aj fakt, že plodnice prakticky všetkých jedlých húb v tomto čase už nie sú červivé,“ doplnil Mihál.
[ad3][/ad3]Odporúčajú opatrnosť
Na území Slovenska sa vyskytuje zhruba štyritisíc druhov vyšších húb, medzi ktoré patria aj jedlé huby. Mihál uvádza, že na Slovensku je uznaných 56 druhov voľne rastúcich húb, ktoré sa môžu predávať alebo inak priemyselne spracovávať. Odborník upozorňuje, že vo všeobecnosti platí zásada, že sa majú zbierať iba také huby, ktoré hubár naisto pozná, aby sa predišlo prípadným otravám. „Prakticky každý amatérsky hubár pozná osem až desať druhov jedlých húb, ktoré vždy zbiera, toto číslo sa však môže líšiť aj podľa regiónov,“ uzavrel Mihál.
Nadšenci prírody si v júli doniesli z hubačky množstvo úlovkov. Podľa informácií portálu nahuby.sk sú v okolí Košíc obľúbené tieto lokality: Kysak, Jahodná, Skároš, Nižný i Vyšný Klátov a Šaca.
(TASR, PS)
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.