Buďte asertívni a naučte sa povedať nie
Sebavedomé správanie je v dnešnej dobe viac ako žiaduce. Avšak ak si nie ste istí sami sebou, prečo by mal niekto uveriť tomu, čo hovoríte?
Asertivita je jednoduchý spôsob, ako si získať rešpekt a autoritu na pracovisku. Nebojte sa zreteľne použiť váš hlas, buďte aktívni pri riešení problémov, vyjadrujte jasne svoj názor.
Ak sa správate submisívne, ustráchane, neviete nikomu povedať nie, ľudia vás začnú zneužívať. A navyše s takýmto správaním nemožno pomýšľať na kariérny postup. Asertívnym sa nemusíte narodiť, dá sa to naučiť. Ponúkame 10 rád, ako na to.
Nacvičte si to
Skôr, ako vystúpite s vašou prezentáciou pred kolegami, skúste si ju precvičiť doma pred blízkymi, ako je napríklad partner alebo priatelia. Dobrým spôsobom ako si asertívne správanie vyskúšať je aj vyžiadanie si zľavy v supermarkete. Akonáhle sa vám to podarí, budete si nabudúce viac istejší.
Naučte sa formulovať svoje názory jasne a zreteľne. Nebojte sa primeraným spôsobom zvýšiť hlas, využívať pauzy. Keď rozprávate, mali by ste dostávať spätnú väzbu.
[ad][/ad]Cítite sa nekomfortne?
Nevyhýbajte sa konkrétnym situáciám, kde sa necítite komfortne. Naopak vyhľadávajte ich, aby ste precvičili vaše asertívne ja. Nečakajte, kým budete vyzvaní. Naopak, aktívne sa zapájajte do pracovných rozhovorov. Sami si prví vezmite slovo a prejavte svoj názor.
Pred pracovnou poradou alebo zasadnutím sa dobre pripravte, utrieďte si svoje myšlienky a získajte čo najviac informácií. To vám pomôže byť v pohode. Pri vyjadrovaní svojich názorov sa držte faktov. Nedajte veľký priestor emóciám. Snažte sa vidieť veci objektívne, nesprávajte sa vzťahovačne.
Neospravedlňujte sa zbytočne
Namiesto toho, že budete všetko kritizovať, alebo hovoriť niekomu, ako sa mýli, sami navrhnite riešenie. Nikomu nepomôže, ak sa donekonečna budete vŕtať v tom, ako niekto niečo pokazil, naopak je potrebné vymyslieť, ako z toho von. Nehovorte „mali by sme,“ ale povedzte „navrhujem, urobme to takto.“
Neospravedlňujte sa zbytočne, ak sa nemusíte. Nezačínajte vety formulkou „s dovolením,“ alebo „prepáčte.“ Oberá vás to o silu a dôraz, strácate punc sebavedomého človeka. Neznamená to však, že si neviete priznať chybu. Namiesto nekonečného sypanie popola na hlavu sa snažte danú záležitosť napraviť.
[article slug=”naucte-sa-povedat-nie”][/article]Dôležitá je aj reč tela
Položenie otázky je jednoduchý spôsob, ako sa uplatniť. Zvyčajne to totiž znamená, že dostanete druhého človeka do stresu, zatiaľ čo vy vyzniete ako človek, čo sa problému rozumie a záleží mu na tom, aby sa riešil.
Neverbálna komunikácia o vás prezradí viac, ako by ste čakali. Uzavreté gestá, sklonená hlava ihneď naznačia nedostatok sebavedomia. Naopak udržiavajte očný kontakt, zdôraznite svoje myšlienky aj prirodzenou gestikuláciou. Snažte sa mať silný a zreteľný hlas.
Asertivita nie je arogancia
Bohužiaľ medzi asertivitou a aroganciou je tenká hranica. Dajte si pozor, aby vaše novonadobudnuté sebavedomie neskĺzlo do ponižovania alebo urážania kolegov. Napríklad, ak váš podriadený nesplní úlohu, nenakričte naňho, že väčšieho ignoranta a babráka ste ešte nevideli. Namiesto toho ho slušne, ale rázne vyzvite, aby to prerobil a odovzdal do nového termínu.
Popri tom, ako sa snažíte nadobudnúť svoje nové asertívne ja, je dobré sledovať vyslovene sebaistých a sebavedomých kolegov. Sledujte, akú majú reč tela, ako komunikujú s kolegami, aké majú vystupovanie. Netreba ich kopírovať, ale skôr zahrnúť niektoré prvky do svojho správania.
Nenechajte sa odradiť
Sledujte, ako na zmenu vášho správanie reagujú kolegovia a známi a odmeňte sa za svoje úspechy. Naopak, ak pri niektorých situáciách zlyháte, nenechajte sa odradiť. Uvedomte si, kde ste urobili chybu a snažte sa ju nabudúce nezopakovať.
[article slug=”ako-zvladnut-pracovny-pohovor-sebavedomo-bez-zbytocneho-stresu”][/article]Ako to funguje v praxi?
Príklad: Máte náročný deň v kancelárii, práca sa vám hromadí, potrebujete dokončiť dôležité úlohy a príde za vami šéf, že ešte dnes musíte splniť ďalšiu neodkladnú úlohu. Ako zareagujete?
Agresívnesprávanie
Rozčúlite sa, zvýšite hlas alebo na šéfa začnete kričať, ako si to predstavuje, ako toto všetko máte stihnúť? To je typický príklad agresívneho správania. Náhly zhluk emócií potrebujete vyventilovať von a pretože sa nedokážete ovládnuť, vybuchnete. I takúto situáciu však môžete riešiť v kľude a k vášmu prospechu- teda asertívne.
Pasívne správanie
I keď ste na roztrhanie a od rána ste mali už 4 kávy, šéfovi vyhoviete a so sklopenou hlavou mu na úlohu kývnete. V zápätí vás však prepadnú výčitky, že to nezvládate, že budete musieť opäť v práci ostať do večera a prečo ste raz neboli schopní povedať nie.
Asertívne správanie
Šéfovi zdvorilo a jasne vysvetlíte vašu situáciu a navrhnete mu riešenie. Poviete mu, že pokiaľ je táto úloha taká akútna, tak ostatné úlohy splníte až nasledujúci deň. Tým, že vyjadríte svoj názor, dáte jasne najavo, v akej ste situácii. Návrhom riešení naviac šéfovi ukážete, že dokážete nájsť rozumné východisko.
Ak sa chcete naučiť byť asertívny, najskôr si zapamätajte alebo zapíšte nasledujúcich 10 základných pravidiel podľa psychoterapeuta Andrewa Saltera.
1. Máte právo sami posudzovať svoje správanie, myšlienky, názory i emócie a byť za ne i za ich dôsledky sami zodpovední
2. Máte právo nedávať žiadne vysvetlenia, resp. výhovorky či ospravedlnenia vašeho jednania
3. Máte právo robiť chyby a byť za ne zodpovední
4. Máte právo robiť nelogické alebo nepredpokladané rozhodnutia
5. Máte právo zmeniť svoj názor
6. Máte právo posúdiť, či ste zodpovední za riešenie problémov druhých ľudí
7. Máte právo byť nezávislý na dobrej vôli ostatných
8. Máte právo povedať: „Ja neviem.“
9. Máte právo povedať: „Ja nerozumiem.“
10. Máte právo povedať: „Je mi to jedno.“
(zdroj: webmagazin.teraz.sk/albacr.eu)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.