Čo sa deje s gajdovkou?
Najväčším turistickým lákadlom košického parku Anička je minerálny prameň, ľudovo nazývaný gajdovka či vajcovka.
„Minulý týždeň som si po istom čase znova bol načerpať z nášho prírodného prameňa. Voda bola bez chuti a typického zápachu,“ píše náš čitateľ a dodáva, že sa dozvedel z dobre informovaného zdroja, že vodu kvôli normám niekto riedi.
Aj my sme sa boli pozrieť pri prameni. Pýtali sme sa aj ľudí, ktorí si prišli vodu načerpať, či niečo také spozorovali. Pravidelná konzumentka gajdovky, ktorá býva neďaleko a pravidelne chodí k prameňu, skonštatovala, že k večeru sa jej voda vidí slabšia.
[ad][/ad]O prameň sa stará Správa mestskej zelene (SMsZ). „Minerálny prameň Anička je 30 m hlboký vodný zdroj vybudovaný v roku 1995. Odberné miesto bolo zrekonštruované v roku 2016, kedy sa vymenili rozvody vody, elektroinštalácia a zrekonštruoval sa pitný stĺp. Kvalitu vody monitoruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach (RÚVZ) pravidelne. Naposledy boli vzaté vzorky vody na mikrobiologický aj biologický rozbor vo štvrtok, 28. februára 2019. Riedenie minerálnej vody v prameni Anička je vylúčené,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Erika Kucziková, asistentka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach.

O prameni Anička
- Voda je podľa lekárov veľmi vhodná pri zažívacích problémoch a pomáha pri trávení.
- Teplota vody je 13 °C.
- Použiť by sa mala do 12 hodín od načerpania.
- Prípadný zákal môže spôsobiť prítomnosť železa.
- Prameň je k dispozícii v októbri až marci od 8. do 18 hodiny, v apríli až septembri od 6. do 20. hodiny.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.