Vrchnú časť bytového domu je podľa statikov potrebné zbúrať
Najvyššie štyri podlažia 12-poschodového bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, kde v piatok (6.12.) došlo k výbuchu plynu, sú nestabilné a staticky nebezpečné. Podľa statikov je potrebné ich zbúrať.
„Vrchné poschodia sú staticky nestabilné, čiže to musí ísť dole. Visia tam panely zo steny, ktoré môžu kedykoľvek spadnúť, takže je to veľmi nebezpečné,“ uviedol v nedeľu po zasadnutí krízového štábu statik Jozef Polák.
[ad][/ad]Zvyšnú časť bytovky je podľa jeho slov za určitých technických riešení možné zachrániť. O ďalšom postupe však musí rozhodnúť krízový štáb. „Dole je to premočené, čo nám spôsobí mráz v tých stykoch…, je tam veľa otáznikov. Sú tam kubické metre vody naliate, takže je to komplikované,“ vysvetlil Polák.
Na otázku o údajnom praskaní, ktoré ľudia počuli zo spomínanej bytovky, statik Viliam Hrubovčák zo Slovenskej komory stavebných inžinierov odpovedal, že o tom nepočul.
„Preveríme samozrejme všetko, ale je také počasie, že ľad môže roztláčať isté veci,“ povedal Hrubovčák s tým, že skontrolovali tiež všetky bytové domy v okolí, avšak nenašli tam závažné statické poruchy.
O tom, kedy sa budú môcť ľudia vrátiť do okolitých bytových domov, je podľa Hrubovčáka predčasné hovoriť. „Ľudia sú do bytov púšťaní v sprievode policajtov, aby si pozreli stav svojho majetku a začali práce na oprave okien alebo čohokoľvek iného,“ vysvetlil Hrubovčák.
Čítajte aj:
- V súvislosti s výbuchom plynu polícia obvinila troch ľudí
- Majitelia bytov v okolí zničenej bytovky si ich môžu ísť zabezpečiť
- Hasiči ukončili zásah v bytovom dome, jedna osoba je nezvestná
- Ľuďom zasiahnutým tragédiou pomáha i tím Modrého anjela
- Statici preskúmavajú bytový dom po výbuchu plynu
- Počet obetí výbuchu bytovky v Prešove stúpol
- Premiér vyčlení zo svojej rezervy pre mesto Prešov milión eur
- Prezidentka ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím, pomohla aj finančne
- Počet obetí výbuchu v bytovke môže vzrásť, pripustil premiér
- Stromček na Hlavnej ulici zhasol za obete výbuchu v Prešove
- Výbuch v Prešove vyvolal mohutnú vlnu solidarity. Ľudia z celého Slovenska podávajú pomocnú ruku
- V súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zatiaľ v nemocnici ošetrili deväť pacientov
- Tragédia v Prešove! Počet obetí po výbuchu v bytovke stúpol na päť
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na napájaní vetiev pri výstavbe obchvatu Košíc. Práce na napojení na už existujúce vetvy sa začali počas uplynulého víkendu, pričom bolo nevyhnutné úplne uzatvoriť pravý jazdný pás R4 pri križovatke Kechnec (smer Milhosť – Košice). V súčasnosti je už doprava v danom úseku bez obmedzení.

Košický samosprávny kraj predstavil nový formát Leteckých dní Košického kraja, ktoré plánuje zorganizovať v rovnakom termíne a na rovnakom mieste ako tradičné podujatie Aeroklubu Košice. Rozhodnutie vyvolalo ostrý spor medzi krajom a pôvodným organizátorom, pričom ani jedna strana zatiaľ nemá potrebné povolenie od Dopravného úradu.