Hornád strážia kamenní mužíčkovia
Karanténa a nedostatočný sociálny kontakt s ľuďmi, núti mnohých vymýšľať veci, ktoré by v bežnom živote nikdy neurobili.
Pri Ťahanovskom moste na Hornáde totiž zatiaľ neznámy autor postavil mnoho kamenných mužíčkov. Okrem iného je to vraj aj symbol rovnováhy prírody. Na stavbu jednoduchej kamennej sochy totiž treba veľa trpezlivosti. Kto by ich chcel vidieť naživo, mal by sa poponáhľať. Dážď, vietor či zvýšená hladina Hornádu ich môžu zničiť.
Tento zvyk sa aj k nám dostal pravdepodobne z Himalájí. Tamojším šerpom však kamenné mohyly neslúžili na krátenie dlhých chvíľ, ale na orientáciu v ťažkom teréne. Je to jedna z najstarších foriem turistických značiek. Nájdete ich aj vo Vysokých Tatrách.
Ochrancovia prírody však varujú pred ich stavbou, nakoľko vraj narúšajú ráz prírody. Prenášaním kameňov vo vode tiež môžete narušiť obydlie nejakého živého tvora.
[ad][/ad]Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.