Vynovená pajta na Grúni je lákadlom pre Slovákov i cudzincov
Obnovenú pajtu na Grúni, symbol oravskej obce Malatiná, si v letných mesiacoch prichádzajú obzrieť slovenskí i zahraniční turisti. Drevená stavba sa nachádza na poľnej ceste asi hodinu chôdze medzi Malatinou a Veľkým Borovým v lokalite Grúň. Televízni diváci ju poznajú ako rodný dom hlavného hrdinu vo filme Sokoliar Tomáš.
„Pajta v minulosti slúžila ako ochrana pred nepriaznivým počasím. Naša dedina je charakteristická polohou vo vysokej nadmorskej výške, takže keď na jar alebo v jeseni napadol sneh, bačovia zahnali svoje ovečky do pajty,“ priblížil starosta Malatinej Zdenko Kubáň.
[ad][/ad]Ojedinelá stavba
Drevenica je v súčasnosti na Orave pomerne ojedinelou stavbou. Ako sa uvádza v publikácii Malatiná z roku 2013, pôvodný rozľahlý nízky zrub zastrešený sedlovou strechou s vysokou podlomenicou postavili ešte v roku 1947. Vybudovať ho mali priamo Malatinčania. Tí si vo filme Sokoliar Tomáš síce nezahrali, no o to viac režisér využíval v scénach miestnu krajinu.
„Pred časom sa pajtu podarilo úplne obnoviť, keďže sa na nej prejavil zub času a urgentne to potrebovala. Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce sme totiž získali 130-tisíc eur na podporu a zveľadenie našich bačovských a valaských tradícií,“ doplnil starosta.
V pajte je možné prenocovať
Okrem obnovy drevenej pajty sa v Malatinej podarilo vybudovať bačovskú kolibu, ktorá je vybavená bačovským riadom. Návštevník sa tak môže vrátiť do histórie a zistiť, ako to na salaši alebo v kolibe kedysi vyzeralo.
„O symboly bačovstva v našej obci je záujem. Hlavne pajtu každoročne navštívi množstvo turistov, menších či väčších skupín. Mali sme tu napríklad veľkú skupinu skautov z Česka, no v pajte nocovali aj skupiny študentov, milovníci prírody či ľudia hľadajúci oddych v okolí Chočských vrchov,“ zhodnotil Kubáň.
(TASR)
Foto: TASR
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.