Na pamiatku Ľudovíta Felda
Zatiaľ bezmenný parčík na rohu Komenského a Letnej ulice sa možno onedlho zmení na Park Ľudovíta Felda. Pribudne v ňom i socha skvelého košického výtvarníka.
S nápadom vytvoriť v Košiciach miesto, ktoré bude pripomínať osobu Ľudovíta Felda, prišla Silvia Fishbaum, jeho bývalá žiačka, Košičanka žijúca v Amerike. Celú realizáciu podporí i finančne. Nápad podporil poslanec mestskej časti Staré Mesto Michal Djordjevič: „Na miestnom zastupiteľstve Starého mesta, kde sa námestie nachádza, sme návrh odhlasovali jednohlasne. Názvoslovná komisia, ktorá sa má k nemu vyjadriť, zasadne niekedy v septembri.” Ak komisia návrh odsúhlasí, poslanci ho predložia na najbližšom mestskom zastupiteľstve.
V životnej veľkosti Okrem názvu by na námestí mala pribudnúť i socha Ľudovíta Felda v životnej veľkosti. Jej autorom je akademický sochár Juraj Bartusz. S Lajos bácsim, ako Felda nazývali jeho blízki, sa poznal osobne. „Pamätám si ho ako malého človiečika, ktorého ľudia nemali radi, pretože bol veľmi múdry. Stále svoje okolie skúšal z filozofie.“ To, že sochár poznal Ľudovíta Felda, berie ako výhodu. „Robiť sochu niekoho, koho ste poznali, je omnoho jednoduchšie. Ide o akúsi esenciu, ktorú soche dodáte na základe toho, ako si človeka pamätáte.“ V týchto dňoch odlievajú sochu do bronzu. Zaujímavosťou je, že výrobu makety si nikto neobjednal. Juraj Bartusz ju vyrobil z vlastnej iniciatívy desiatky rokov dozadu.
Viktória Hartmanová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Nájsť večer voľné parkovacie miesto na košickom sídlisku Ťahanovce je pre mnohých vodičov každodenný problém. Po návrate z práce často krúžia po sídlisku niekoľko minút, kým sa im podarí zaparkovať. Niektorí nakoniec zastavia aj na miestach, ktoré na parkovanie pôvodne ani neboli určené.
Slovenská pošta pokračuje v digitalizácii svojich služieb. Pred rokom bola prvou inštitúciou na Slovensku, ktorá zaviedla elektronické overovanie identity prostredníctvom eDokladov formou vizuálnej kontroly. Dnes ho posúva na vyššiu úroveň. Vďaka technologickému vybaveniu všetkých priehradiek na každej pobočke je možné overiť totožnosť klienta rýchlo, bezpečne a bez manuálneho prepisovania údajov – či už cez mobilnú aplikáciu eDoklady alebo občiansky preukaz s čipom.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.